Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоционалната интелигентност - да се свързваме със себе си и другите

Камелия Тодорова
Снимка: личен архив

Емоционалната интелигентност е доста обширна тема, но, като цяло, това е умението да разпознаваме, да можем да назоваваме своите чувства, нужди, потребности и съответно, когато съумеем да постигнем това със себе си, да можем да ги разпознаваме и в останалите. Звучи лесно, но никак не е...

Емоционалната интелигентност е точно това - да можем да зачитаме чуждите граници и да отстояваме своите, да не влизаме в ролята на жертва или на насилник, за да получаваме това което искаме. Да се „свързваме“ със себе си и другите, защото това означава да бъдем щастливи, обясни пред Радио София Камелия Тодорова от "Академия за емоционална интелигентност".

Как стои въпросът с емоционалната интелигентност при децата, които са много уязвими в околния свят, особено в тази ранна възраст между 5 и 10 години, в съвсем ранното им общуване на емоционално ниво? Тук отново са важни чувствата, подчерта експертът:

Ние много често боравим с изразите  „Как си?“ „Добре съм“, „Зле съм“. Камелия Тодорова разясни какво трябва да знаят децата за тези понятия:

„Децата трябва първо да знаят от какво имат нужда, да могат да го изразяват и да мислят как ги кара това да се чувстват. Емоционалната интелигентност участва в техните игри, помага им да стоят по - уверено в групата. Дали ще могат да изпитват емпатия към останалите, да изпитват забавление от играта, да защитават своята позиция, не през агресията, не през плача и през тръшкането или през жертвата, а спокойно да обясняват как се чувстват?“

Какви конкретни въпроси трябва да задаваме на децата, за да разберем как наистина се чувстват?

"Това зависи от нашата емпатия. Да си изясним каква е целта ни в разговора с детето, искаме ли да се „свържем с него и да го разберем. Важно е да разберем как се чувства и да му помогнем самото то да разбере как се чувства и от какво има нужда," изтъкна Тодорова. 

Защо именно е ценно да разберем как се чувства детето, каква трябва да бъде нашата реакция, когато то сподели своите чувства, и как това не непременно означава, че трябва да удовлетворим желанията, свързани с тях. Тук идва и полезността на отворените въпроси: "Какво те прави тъжен?" и "Какво те прави щастлив?".

Чуйте конкретни съвети за родителите и още интересни аспекти от разговора на Алекс Илиева с Камелия Тодорова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С тържествено шествие община Радомир ще отбележи 24 май

С тържествено шествие община Радомир ще отбележи Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май. Началото на празничната програма ще бъде дадено в 10.45 часа с тържествено шествие от пл. „Войнишко въстание“ до пл. „Свобода“, каза пред Радио София Станислава Генадиева,..

публикувано на 23.05.24 в 18:48

"За Земята": Измервателните станции са в най-незамърсените точки в София

Замърсяването с азотен диоксид (NO₂) в София продължава да бъде повсеместно и доста над официалните стойности, публикувани от институциите , показват нови целогодишни измервания на Екологично сдружение "За Земята", изложени в актуален доклад. При това концентрациите са се увеличили спрямо предходната година. Подробните данни са изложени за..

публикувано на 23.05.24 в 16:44
Мария Бакалова

Кинофестивалът в Кан и очакваните филми през лятото

Кинофестивалът в Кан приключва тази събота. Един от 22-ата игрални филма в надпреварата за „Златната палма“ във френския град е „Стажантът“. В лентата участва българската актриса Мария Бакалова, в ролята на Ивана Тръмп - бивша съпруга на президента на Америка. Филмът ще бъде по-скоро политически, не като сюжет, а като послание и причина да..

публикувано на 23.05.24 в 16:44

Протест против беззаконието по пътищата и новата организация на движение в центъра на София

Недоволни граждани от новата организация на движение в района на НДК протестираха пред сградата на Столичната община. Те са подкрепени от сдружение „Ангели на пътя“, което обединява семейства, загубили близките си в пътно-транспортни произшествия. По-рано започнаха шествия, организирани с настояване да спре беззаконието по пътищата, като пешеходно..

публикувано на 23.05.24 в 15:59
Преводачът Ваньо Попов пред микрофона

Писателката Франческа Петрицио с различен поглед към Борджиите

"В кръвта ми е" от италианската писателка Франческа Петрицио е исторически роман, който впечатлява със стил и откровеност и завладява още с първите думи от мрачната изповед на Чезаре и Лукреция Борджия. В предаването "Радиокафе" повече за книгата разказа преводачът Ваньо Попов , работил дълги години и в БНР. "В превода трябва да бъдеш..

публикувано на 23.05.24 в 14:43
Васил Терзиев

Васил Терзиев: Ситуацията е овладяна след снощния дъжд в София

В началото на извънредното заседание на Столичния общински съвет, по искане на общински съветници, кметът на София Васил Терзиев даде актуална информация за обстановката в града и околните села. 230 сигнала са подадени на телефон 112 заради обилните валежи и градушка в София вчера, а 34 има в контактния център на Столичната община, заяви..

публикувано на 23.05.24 в 13:26

Кафето като терапия и на фронта

Има места по света, където освен медицински специалисти като психиатър или психолог, които помагат на хората да се справят със стреса, се вика и... кафе. То е не просто освежителна напитка. Оказва се, че поднесено по определен начин, в точен момент,  може много да помогне.  Със собственика на една такава необикновена Къща за кафе в Израел..

публикувано на 23.05.24 в 13:09