Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Валентин Тодоров:

Когато се включих в проекта за “Къщата с ягодите”, нещата изглеждаха предрешени

Снимка: БГНЕС

Когато се включих (в проекта за “Къщата с ягодите”), нещата изглеждаха предрешени, казва проф. Валентин Тодоров - реставратор и консултант по проекта за демонтаж на „Къщата с ягодите“.

През 2015 г. проф. Тодоров става консултант по проект, възложен от собственика на “Къщата с ягодите” на арх. Георги Савов, който всъщност кани проф. Тодоров за консултант. Арх. Савов разполага с конструктивна експертиза, изготвена по поръчка на междуведомствена комисия, която излиза с категорично становище за разрешение за преизграждане на сградата в автентичен обем и архитектурни форми, при запазване на стойностните елементи и духа на епохата, през която е построена. За целта е направено фотометрично заснемане и лазерно сканиране, което дава възможност за точност на документацията.

“Когато се включих (в проекта) нещата изглеждаха предрешени, но в процеса на обсъждане, включително с арх. Савов, се реши, че казусът е толкова важен, че трябва да се произнесе Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерство на културата”, припомня проф. Тодоров.

На този съвет е докладвано, че конструктивната стабилност на сградата е силно нарушена - има вертикални пукнатини, провисване на единия край на таванската плоча, корозия на арматурата и ред други проблеми.

“Всичко това може да се реши с нов проект за преизграждане на сградата при запазване на всички автентични (Сецесионови) елементи, които са характерни за епохата”, припомня още проф. Тодоров. На обсъждането в Специализиран експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерство на културата, се стига до извода, че конструктивната експертиза, която е направена от катедрата на проф. Димитър Назърски от УАСГ, е едностранна и че има възможности да се запази автентичността на сградата, без да се разрушава, като се стабилизира конструкцията.

Според проф. Тодоров е трябвало да бъде направена и другата експертиза, която да показва как може да бъде укрепена къщата при запазване на автентичните елементи. Такъв проект обаче не е внасян в Специализиран експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерство на културата.

Проф.д-р Валентин Тодоров е работил в Националния институт за паметниците на културата от 1974 до 1994 г. като ръководител и директор на Централната изследователска лаборатория за паметниците на културата. От 1994 г. е преподавател по "Консервационна експертиза и материалознание" в катедра "Реставрация" на НХА.

Чуйте целия разговор на Елена Пъневска в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Къщата с ягодите

Трябва максимално да се запази автентичността на "Къщата с ягодите"

“За съжаление, тази къща я наблюдавам от поне 20-30 години, тя е съвсем близо до Съюза на архитектите, действително нейното състояние непрекъснато се влошава и това е нормално, тъй като това е един обект, който сменя собствениците си, който не се поддържа..

публикувано на 16.02.21 в 15:45

"Къщата с ягодите" да бъде запазена във вида, в който съществува

“Нашето желание е "Къщата с ягодите" да бъде запазена във вида, в който съществува, но за съжаление, тъй като се води паметник на културата, самата районна администрация няма правомощия в тази насока. Ние нямаме отношение към казуса и ставаме само..

публикувано на 11.02.21 в 15:52
Така изглеждаше къщата преди повече от 5 години

Жители на "Оборище" се тревожат за съдбата на „Къщата с ягодите“

Зеленото движение в район "Оборище" организира масово изпращане на сигнали до Направление "Архитектура и градоустройство" към Столичната община при гл. архитект на София Здравко Здравков по повод застрашеното бъдеще на емблематичната „Къща с..

публикувано на 11.02.21 в 15:03

Общината иска да запази оригиналния вид на "Къщата с ягодите"

За запазване на оригиналния вид на „Къщата с ягодите“ се обявиха от Столичната община. Собствениците на емблематичната сграда обмислят пълното й разрушаване и ново преизграждане и затова се водят разговори, за да се стигне до най-удачното решение...

публикувано на 02.03.18 в 15:00

Граждани протестираха в защита на ”Къщата с ягодите”

Десетки столичани се събраха на протест пред Министерството на културата с искане да бъде спасена от събаряне емблематичната Къща с ягодите на ул. "Сан Стефано" 6. Причината за това е, че Министерството на културата е на път да одобри..

публикувано на 22.10.15 в 15:25
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ком-Емине като пътепис

Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в..

публикувано на 10.11.24 в 12:00

Обичайте се, колкото и трудно да е това

Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм..

публикувано на 10.11.24 в 11:55
Лили Големинова - водещ на галаконцерта

Радиото не е професия, то излиза от теб

Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на..

публикувано на 10.11.24 в 10:57
д-р Йорданка Господинова

Да се хидратираме добре и през зимата

С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са..

публикувано на 10.11.24 в 10:00

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти,..

публикувано на 09.11.24 в 10:54