„Часът на Земята“ у нас тази година ще бъде посветен на опазването на мечките в България, съобщи Калина Бояджиева от WWF, координатор на инициативата.
Можем да се присъединим и да станем участници на 27 март (събота) от 20:30 ч., когато по традиция трябва да загасим лампите за час в знак на съпричастност с грижите за природата и планетата.
През последните десетилетия биоразнообразието в света намалява с невиждани темпове, посочи Бояджиева. Според доклад на WWF 68% от гръбначните животни са изчезнали за по-малко от 50 години. В България само за 10 години, мечките у нас са намалели почти наполовина.
Жестът с изключването на осветлението е малък, но ни подсеща, че и с малки стъпки човечеството може да постигнем много за природата, допълни координаторът.
Всеки вид в природата е важен. Балансът в екосистемите е много крехък. Хората трябва да знаят повече за мечките, за да не им навреждат от страх, допълни Костадин Андонов от спасителния отряд за мечки към WWF.
По време на „Часът на Земята“ на фейсбук страницата на WWF ще може да гледаме специален онлайн концерт от съмишленици и посланици на каузата.
Ще участват Елена Сиракова, „Керана и космонавтите“, РДМК, „Парапланер“, Маги Алексиева - MEY, BunyVerse & Strela и други. Водещ ще бъде Ники Станоев. Хореографът и режисьор Коста Каракашян ще се включи директно от Египет със специален танцов пърформанс.
Чуйте разговорите на Гергана Пейкова.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..