Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-кризата направи зимния туристически сезон много труден

Боровец отчита 40% спад в туристите, а Банско - 70% спад

Снимка: borovets-bg.com

Covid-кризата направи зимния туристически сезон много труден за някои от курортите в страната. “Започнахме много късно. Късно творихме ски зоната - на 30 декември поради липса на сняг. Спазвахме всички санитарни изисквания, които налагаше противоепидемичната обстановка.

Много труден сезон беше. Пълен с много предизвикателства и много повече допълнителни усилия от наша страна”, казва Василия Константинова, директор на концесионера на лифтовете “Бороспорт”.

Резултатите от зимния сезон са - достигнати 60% от туристите, посетили курорта през 2019 и 2020 г. 90% от тях са българи. Това означава, че имаме около 10% чужденци и то такива, които могат да дойдат с автомобил - македонци, румънци, сърби. Имаме 40% спад на хората, посетили курорта, като приходите са малко под 50% от приходите през изминалите две години, допълва Василия Константинова. 

“Факт е, че успяхме да работим, все пак, през сезона при спазване на всички мерки и изисквания, които бяха поставени пред нас. Сезонът беше доста труден и непредвидим. Всичко се случваше в последния момент.

Нямаше как да планираме и да предвидим какво ни предстои, но пък това показа една възможност за организация в последния момент и гъвкавост и мисля, че успяхме, предвид създадената ситуация да задоволим претенциите и изискванията на гостите”, обяснява Благовестка Томова – председател на Съюза на хотелиерите и собствениците на Боровец.

Ако всичко това може да се изведе нещо хубаво, според нея, това е, че голяма част от българите посетиха зимните ни курорти. “Аз се надявам, че те успяха да видят красотата на нашите планини и се надявам, че ще ги спечелим и за следващия сезон”, допълва тя.

“Тежък, труден и непредвидим сезон, в който не знаехме нито хотелиери, нито ресторантьори, общо взето целият бранш не знаеше как да постъпи, коментира Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско.

По думите му през сезона е бил без прогноза, без външни туристи, несигурен сезон и без хоризонт за работа, без хоризонт за договори занапред, за събития. Около 70% е спадът на посещаемостта на Банско.

За първи път в активната част на сезона имаше доста хотели, които нямаха сигурност, нямаха база, нямаха договори и останаха затворени, а това е много жалко, защото цели семейства са останали без работа, без доходи и съответно сезонът не е вкарал и пари в местната икономика.

“Наблюдава се у хората отказ и нежелание за работа в туризма, защото хоризонтът ни занапред не е сигурен. Сами виждате, че несигурността е изключително голяма и младите хора се преквалифицират. Това ще удари скоро в бранша като липса на кадри”, коментира той.

Чуйте повече за проблемите в бранша в разговорите на Антония Каменичка и Божидар Янев в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58