"Ниската физическа активност е един от най-опасните рискови фактори за инфекция със SARS-CoV-2 в сравнение с пушенето, затлъстяването, диабета и хипертонията. Органите на общественото здравеопазване по целия свят трябва да имат това предвид в своята работа с населението, което е особено важно, като се има предвид колко трудно е да се поддържа форма по време на изолация“, пишат изследователите.
През изминалата година лекарите и биолозите са идентифицирали няколко рискови фактора, които допринасят за развитието на тежки форми на Covid-19. По-специално болестите на сърцето и кръвоносните съдове увеличават вероятността за смърт на пациентите повече от четири пъти, а страдащите от затлъстяване и диабет са около три до пет пъти по-склонни да попаднат в спешните отделения на болниците.
Група американски лекари, ръководени от Робърт Сулис, изследовател в медицинския център Kaiser Permanente във Фонтана (САЩ), обърнаха внимание на факта, че много от тези здравословни проблеми възникват или се влошават при липса на физическа активност.
Според Сулис и неговите колеги ниската физическа активност е един от най-опасните и важни рискови фактори, чието съществуване трябва да се вземе предвид в борбата срещу настоящата епидемия от коронавирус и по време на профилактиката на последващи негови огнища.
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..