Детските площадки са изключително малко в район „Люлин“. В най-големия столичен квартал живеят много млади хора. Жителите са недоволни и от състоянието на пътищата, заради дупките, образувани от тежките машини, използвани в близките строежи. Тротоарите също са разбити и неравни.
За това съобщи и коментира Ана Методиева, която потърси Радио София в рубриката „Твоят квартал е нашата кауза“.
В центъра на „Люлин“ има само една детска площадка с една люлка и една пързалка, отбеляза Методиева, която е майка и живее в блок от комплекса. Голямата тревна площ в не е облагородена. Няма достатъчно алеи, пейки и съоръжения. Теренът се използва главно за разхождане на кучета, на толкова за рекреация на жителите. И застрояването продължава.
Гледка в "Люлин", запечатана от репортера Михаил Митев
Притесненията на слушателката са основателни, призна в радиоефира кметът на „Люлин“ Милко Младенов. Особено по отношение на застрояването. Законите обаче не дава големи възможности. Районът, който е предвиден за парк, също попада в частни терени. Необходимо е да се извършат отчуждителни процедури преди дейностите за рекреативна зона. Понеже става дума за 40 дка, ще са необходими доста средства за отчуждаване, които са проблем, призно районният кмет. Работи се парче по парче.
По отношение на детските площадки, такива се изграждат постепенно, но поддръжката им също е проблем. Преди години е имало предложение за изграждане на подземни паркинги, но жители са възразили и идеята е била отхвърлена, припомни още кметът.
Друга слушателка – Силвия Йорданова, повдигна въпроса за кв. „Филиповци“, поведението и (не)поддържането на чистотата от част от малцинствените групи.
„Филиповци“ не е гето, но кварталът „се разрасна главоломно“ през последните 10 години. Има незаконно строителство, отходни води се изливат неконтролирано.
Темата предизвика дискусия, която може да чуете:
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..