След повече от 30 години зала „България“ се сдоби с нов концертен роял от най-висок клас. Сумата за закупуването на величествения инструмент - 274 хил. лв., е отпусната от Министерството на културата след обществена поръчка.
„Откакто заех поста директор на Софийската филхармония, заявих, че има световни артисти, които ще дойдат едва след няколко години. Сега с този инструмент могат да се канят най-големите пианисти в света, защото новият роял покрива всички изисквания на виртуозите. Сред тях са Иво Погорелич, Марта Аргерич, Елена Башкирова, Елизабет Леонская, Паул Бадура-Скода“, сподели радостта си маестро Найден Тодоров.
Досега някои изпълнители са насили инструмента, на който са свирили у нас. Предишният роял в зала „България“ е бил оприличен на сандък. По думите на маестро Тодоров трябва да решаваме проблемите успоредно с дейността си, а не да се вглъбяваме в тях.
„Основната ни цел е да покажем на нашата публика възможно най-хубавата музика във възможно най-доброто изпълнение.“
Процедурата по закупуването на новия роял е продължила около две години, но важното е, че е приключила успешно.
„Сценичният живот на такъв инструмент е около 7 години. У нас не е закупуван между 30 и 40 години. Пристигането на инструмента беше празник за всички. Трудно е да се опише значимостта на това събитие. Това ще се отрази на бъдещите гостувания на сцената на зала „България“, не скри радостта си директорът на Софийската филхармония.
В момента се работи върху няколко възможни програми за следващия концертен сезон, допълни маестро Найден Тодоров.
С него разговаря Лили Големинова.
Алла Узун е етническа българка от Украйна. Каца в България през януари 2025 година където планира да остане за постоянно. През април записва курс за изучаване на български език към организация “Каритас”, София. Днес има успешно завършено ниво B1 за познание на езика, а крайната ѝ цел е да научи перфектно български език. Казва, че след успешно..
Допълнителни разходи в размер на 1,36 млн. лв. по бюджета на Министерския съвет за 2025 г. одобри на днешното си заседание правителството. Средствата са предназначени за дейности по стопанисване и управление на поземлен имот с площ 958 510 кв. м - парк “Врана“. С тях ще се разпорежда областният управител на област София Стефан Арсов. "Благодаря на..
Ваучерите за храна са най-популярната социална придобивка на работа. Това показва проучване, в което са участвали над 20 хил. респонденти. От 2024 г. ваучерите за храна станаха изцяло дигитални. Световната банка определя ваучерите за храна като една от най-ефективните мерки за социална подкрепа. “Ваучерите за храна са все още и безапелационно, може би..
Българките от Time2Dare станаха първият и единствен засега изцяло женски ветроходен отбор в историята на престижната международна регата Aegean 600 , който успява да завърши, и първите носителки на специалната награда на Хера , връчвана на най-женския екипаж в памет на Гана Конончук, учредена след смъртта ѝ през 2024 г. Въпреки..
Лятното кино на Кинематограф се завръща по парковете в София и страната с изцяло нова филмова програма, с подобрен дизайн на кинозоната и още нови изненади за зрителите Организаторите обещават срещи с най-големите и актуални майстори на късометражното кино от последните три години. Тази вечер от 20:30 ч . проектът гостува в столичния..