Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eтнографско изследване показва как Covid-19 променя навиците на жителите на София и Скопие

Снимка: Луиза Лазарова

Как се промениха ежедневните навици - храненето, културните норми, моделите на поведение, работните и потребителските навици на хората в условията на пандемия. Върху тези теми акцентира проектът “София-Скопие - всекидневие и празничност по време на пандемия” на Академичното етноложко сдружение към Софийския университет “Свети Климент Охридски”. 

Проектът е етнографско изследване, направено в двете столици с научно-приложни цели, в което екип от етнолози и антрополози от България и Северна Македония ще проведат теренни проучвания на променящата се всекидневна и празнична градска култура в условията на пандемия. Резултатите и опитът на двете столици ще бъдат сравнени на 2 юни, когато ще се проведе научна онлайн конференция.        

“Това е втори проект, по който работим с колегите от Северна Македония. Темите са изключително актуални към днешна дата, предвид ситуацията ни в тази пандемична среда”, казва Анелия Овнарска - Милушева от Академичното етноложко сдружение към СУ “Свети Климент Охридски”.

“Проектът е многостранен - в него освен конференцията, ще бъде издаден и сборник в края на годината. Също така се провежда и етнографско теренно изследване в двата града, както и онлайн анкетно проучване, което вече има близо 200 анкетирани. Анкетата не е представителна, но също показва някои тенденции”, допълва Стамен Кънев от Академичното етноложко сдружение към СУ “Свети Климент Охридски”.

От анкетата става ясно, е заради ситуацията с Covid-19 близо 20% от участниците са променили дома си - направили са ремонт, сменили са мебели. Такъв е и процентът на хората, които са сменили местоживеенето си - сменили са квартирата си, върнали са се в роден град или са предпочели да живеят на село. Почти 70% от анкетираните са посочили, че хибридният модел на работа е добър за тях, но пък не могат да разграничават работното време от свободното време, когато са вкъщи.

От участвалите в анкетата 20% са заявили, че вече са се ваксинирали, 50% все още не са се ваксинирали, а 30% са посочили, че не вярват на ваксините. “Има лоша комуникация с това какво ни дават ваксините и какво можем да получим като защита от тях. Хората с недоверие пристъпват към такава крачка и затова са и тези резултати в анкетата”, допълва Стамен Кънев.

Анелия Овнарска - Милушева разработва темата за противоепидемичните маски и по-специално тези, които са със шевици. Обект на изследването ѝ е дали хората вярват, че шевиците ги предпазват. Очакванията ѝ са били повечето маски с шевици да бъдат носени от хора, които имат афинитет към фолклора, но се оказва, че фирмите, които произвеждат артикули със шевична украса отказват да произвеждат маски с шевици, защото мястото на шевиците не е там.

Чуйте повече в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Иванов и част от кориците на посочените заглавия

Препоръчани книги от годината (и от по-преди)

Когато ме помолят да препоръчам книги, го правя персонализирано, съобразно човека, но написаното от Иво Иванов е универсално, няма читател, на когото да не му хареса, защото той е писател с голямо сърце и душа. (Той е автор на книги като "Кривата на щастието", "Отвъд играта", "Хроника на болката", издадени в предишни години, номиниран за..

публикувано на 25.12.24 в 17:33

Симеон Матев: Ще вали още до Стефановден, но за дебел сняг отидете в планините

След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..

публикувано на 25.12.24 в 15:55
Коледарите днес ще съберат още средства за ремонта Снимка: ФБ/НЧ

С дейност и инициативи читалището в Нови хан набира средства за ремонт

Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..

публикувано на 25.12.24 в 15:10

"Тиха нощ, свята нощ" с нов превод на български от цигуларката Деворина Гамалова

ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..

публикувано на 25.12.24 в 14:59

От какъв подарък се нуждае София?

Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят?  Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика,  други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..

публикувано на 25.12.24 в 14:25

Софийското колоездачно общество изпраща успешна 2024 г.

Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..

публикувано на 25.12.24 в 13:21
Снимка: Личен архив на Марио Джунински

Българинът от семейството на ФК "Ливърпул"

По Коледа в Ливърпул е с около 10 градуса по-топло, отколкото в Рим, но хората са в празнично настроение. Утре, 26 декември е т.нар. Боксинг дей (Boxing Day) в който се отварят подаръците. Но мнозина го очакват и с традиционния за Великобритания мач във Висшата футболна лига. Това предаде от Англия българинът Марио Джунински. От фен на..

публикувано на 25.12.24 в 12:57