Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eтнографско изследване показва как Covid-19 променя навиците на жителите на София и Скопие

Снимка: Луиза Лазарова

Как се промениха ежедневните навици - храненето, културните норми, моделите на поведение, работните и потребителските навици на хората в условията на пандемия. Върху тези теми акцентира проектът “София-Скопие - всекидневие и празничност по време на пандемия” на Академичното етноложко сдружение към Софийския университет “Свети Климент Охридски”. 

Проектът е етнографско изследване, направено в двете столици с научно-приложни цели, в което екип от етнолози и антрополози от България и Северна Македония ще проведат теренни проучвания на променящата се всекидневна и празнична градска култура в условията на пандемия. Резултатите и опитът на двете столици ще бъдат сравнени на 2 юни, когато ще се проведе научна онлайн конференция.        

“Това е втори проект, по който работим с колегите от Северна Македония. Темите са изключително актуални към днешна дата, предвид ситуацията ни в тази пандемична среда”, казва Анелия Овнарска - Милушева от Академичното етноложко сдружение към СУ “Свети Климент Охридски”.

“Проектът е многостранен - в него освен конференцията, ще бъде издаден и сборник в края на годината. Също така се провежда и етнографско теренно изследване в двата града, както и онлайн анкетно проучване, което вече има близо 200 анкетирани. Анкетата не е представителна, но също показва някои тенденции”, допълва Стамен Кънев от Академичното етноложко сдружение към СУ “Свети Климент Охридски”.

От анкетата става ясно, е заради ситуацията с Covid-19 близо 20% от участниците са променили дома си - направили са ремонт, сменили са мебели. Такъв е и процентът на хората, които са сменили местоживеенето си - сменили са квартирата си, върнали са се в роден град или са предпочели да живеят на село. Почти 70% от анкетираните са посочили, че хибридният модел на работа е добър за тях, но пък не могат да разграничават работното време от свободното време, когато са вкъщи.

От участвалите в анкетата 20% са заявили, че вече са се ваксинирали, 50% все още не са се ваксинирали, а 30% са посочили, че не вярват на ваксините. “Има лоша комуникация с това какво ни дават ваксините и какво можем да получим като защита от тях. Хората с недоверие пристъпват към такава крачка и затова са и тези резултати в анкетата”, допълва Стамен Кънев.

Анелия Овнарска - Милушева разработва темата за противоепидемичните маски и по-специално тези, които са със шевици. Обект на изследването ѝ е дали хората вярват, че шевиците ги предпазват. Очакванията ѝ са били повечето маски с шевици да бъдат носени от хора, които имат афинитет към фолклора, но се оказва, че фирмите, които произвеждат артикули със шевична украса отказват да произвеждат маски с шевици, защото мястото на шевиците не е там.

Чуйте повече в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30