Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раздадоха първите Национални награди за приобщаващо образование

Психологът Елена Стефанова
Снимка: Елена Пъневска
На церемония, организирана от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в град София, бяха отличени личности и образователни институции, които създават именно подкрепяща среда за всяко дете.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев връчи Националните награди за приобщаващо образование и заяви, че само в добро партньорство между родители, педагогически специалисти и институции, можем да се справим с големите предизвикателства в образователната система. 

Психологът Елена Стефанова от 18. СУ „Уилям Гладстон“ в София, е една от отличените.
“Предизвикателството - това му е хубавото. Това е дефиницията. Реално приобщаващото образование е онзи индивидуален момент, в който да дадеш най-доброто от себе си и да очакваш да получиш най-доброто от детето срещу теб”, казва тя.

В ежедневната си работа психоложката казва, че се сблъсква с всякакви деца. “Има деца с различни нарушения. Има деца с поведенчески проблеми. Има деца с множество увреждания, и това е всъщност една много широка палитра, в която ние трябва да сме гъвкави и да можем да извадим най-доброто от детето. Това, което то може да предложи”.

По думите ѝ, за да се развива тази дейност най-важна е отборната игра. “В това начинание да са включени от ръководството, през учителите, екипите и разбира се, родителите - без тях няма как да се получи. Нашата работа е една много сериозна отборна игра. Българите обаче не винаги сме добри в отборните спортове. Успехът идва тогава, когато всички по веригата работят и се движат в една посока”, обяснява тя.

Психоложката добави също, че работи от 15 години в училище като психолог и по нейни наблюдения през последните години има напредък по отношение на работата с родителите и деца. В началото обаче е било много трудно, защото родителите не са имали яснота как да защитят децата си.

За родителите и децата най-важно е да се говори с тях човешки, да не се налага да познават професионалния речник на лекарите, казва още Елена Стефанова. 
“С родителите трябва да се говори човешки, за да може да те разберат. Да разберат, че ти си добронамерен и искаш да помогнеш и на тях, и на тяхното дете. Ти не си им враг”. 

Чуйте целия разговор на Елена Пъневска в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова- Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Божидар Иванов, ФБ/Владая

Теч на вода съсипа улица във Владая, трябват половин милион за ремонт

Кътче от рая – така определят софийското село Владая младите хора, създали специален сайт за населеното място. Напоследък обаче жителите там като че не се чувстват като в рая... Например Жени Ваклинова-Гаджева написа в социалните мрежи: "Напоследък заприличваме на Венеция , изключая архитектурата, но на канали го докарваме. Остава..

публикувано на 02.07.25 в 09:45

В София - 30°, едва ли ще вали

Днес ще бъде слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони. Само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София - около 30° . По Черноморието ще бъде слънчево. Преди обяд ще..

публикувано на 02.07.25 в 07:20

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07