Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вили Стоянов: Музиката на деди Йожи се свири и слуша с емоция

Вили Стоянов
Снимка: Евгени Димитров, БУЛФОТО

След първия „Онзи вятър от първата среща“ с музика на Йосиф Цанков проектът „Среща с деди Йожи“ продължава.

Разбира се, основен двигател на инициативата и събитията под това име е виртуозният тромбонист и внук на композитора Вили Стоянов.

Тази година се навършват 110 години от рождението и 50 години от кончината на Йосиф Цанков, написал едни от най-хубавите български песни, сред които

„Приказка“, „Лунни лъчи“, „Песен моя, обич моя“, „Събота вечер“, „Пролет моя“, „Пеят сто китари“, „Целуни ме“, „Облаци“, „Песен за София“, „Керванът”, „Повей ветре“ и много други.

Тази вечер в Първо студио на БНР ще бъдат изсвирени и записани композициите в концерт с Биг Бенда на Радиото.

„На репетицията видях как магично се случват нещата. Местата за зреталите са ограничени и разпродадени, вече говорим за втора дата. В новите аранжименти Мишо Йосифов фино е надградил музиката на деди Йожи. Трудното не е в нотите, а в достатъчното количество емоция, която всеки трябва да генерира“, сподели в студиото на Радио София Вили Стоянов.

Той не изоставя други свои проекти, като Брас Асоциация, BrazzViliDJ, формацията от съмишленици „The essential FUNK trombone“. Но както подчертава, преоткрива деди Йожи чрез музиката му и ще провокира колегите си музиканти (а и публиката) със събития от тази инициатива, докато е жив.

Следващата стъпка е вторият албум, озаглавен „Приказка“, в който този път ще се акцентира върху стиховете, по които Йосиф Цанков е написал красивата си музика.

В албума пее младият Петър Терзиев, както и Йосифа – дъщерята на Вили, а аранжиментите са в стил боса нова. Гости в албума са доайенът на джаз тромпета в България – Венцислав Благоев, пианистът и композитор Милен Кукошаров, а перкусиите са поверени на Атанас Попов.

Албумът е реализиран с подкрепата на Столичната програма „Култура“.

Представянето му е на 3 юни от сцената на лятно кино „Кабана“ до НДК.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Вили Стоянов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През февруари 2026 г. ще бъде завършен новият корпус на 55-о СУ "Петко Каравелов"

През февруари следващата година ще бъде завършен корпусът на 55-о Средно училище "Петко Каравелов“ в столичния район "Студентски“. Новото крило, което се изгражда от миналата година, ще позволи на още 300 ученици да се обучават в образователната институция. Ще бъде изграден втори СТЕМ център с 4 зони - природни науки, зелени технологии,..

публикувано на 05.09.25 в 17:55

Доброволци могат да се погрижат за дръвчетата от "Новата гора нa София"

"Новата гора на София" е мащабна залесителска инициатива на Столичната община, в рамките на която вече са засадени над 180 000 нови дървета. Инициативата цели трансформация на пустеещи общински земи в гора и изграждане на зелен филтър в близост до София, който да подпомогне подобряването на качеството на атмосферния въздух. Проектът стартира..

публикувано на 05.09.25 в 17:25

Доц. д-р Невяна Велева: Свидетели сме на пандемия от късогледство

В края на лятната ваканция и на прага на новата учебна година, се сещаме и за профилактичния преглед при детския офталмолог. Как влияе екранната зависимост на децата, как да ги предпазим от късогледство и други проблеми с очите? Доц. д-р Невяна Велева – офталмолог в Детското очно отделение на Клиниката по очни болести на УМБАЛ "Александровска“,..

публикувано на 05.09.25 в 16:22
Център за спешна медицинска помощ в Силистра

Спешната помощ е в критично състояние, от Съюза на българските парамедици настояват за законодателна реформа

Фокус върху ситуацията в Спешната помощ в София и страната в разговор с Ива Пехливанска – председател на Съюза на парамедиците в България. Според подадена статистика от организацията, 60 процента е дефицита на лекари в столичната Спешна помощ. Данните показват, че над 100 лекари липсват в Спешната помощ в столицата, което означава, че..

публикувано на 05.09.25 в 15:51
Васил Терзиев

Новата управленска структура в Столичната община ще бъде представена най-късно до октомври

Новата управленска структура и заместниците на Васил Терзиев в Столичната община ще бъдат представени най-късно до началото на месец октомври. В това увери столичният кмет, който посочи, че заместник-кмет по финанси ще има още на 10 септември. Иван Василев беше зам. кмет по финанси до миналата седмица. Той изненадващо подаде оставка на 31-ви..

публикувано на 05.09.25 в 14:57

Кои са жените в документалното кино?

Доц. д-р Теодора Стоилова-Дончева работи в Института за изследване на изкуствата към БАН. "В института има сектор "Екранни изкуства". Там, заедно с други колеги, изследваме различни теми свързани с киното . Аз конкретно се занимавам с българско кино", споделя за областта на изследвания, с която се занимава Теодора Дончева и допълва, че предпочита..

публикувано на 05.09.25 в 14:03

Sofia Documental 2025 превръща София в игрално поле на документалното кино

От 25 септември до 5 октомври Sofia Documental 2025 превръща София в игрално поле на документалното кино.  Шестото издание тръгва по следите на онова, което ни прави хора, под мотото "Естественият интелект отвръща на удара“. Програмата на Sofia Documental 2025 насочва прожекторите към интуицията, емпатията и моралния компас, които единствено..

публикувано на 05.09.25 в 13:57