Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленият кардамон с неочаквани ползи в нов тип антибиотици

Зелен кардамон (Elettaria cardamomum)
Снимка: Pixabay
Биоактивните съединения на зеления кардамон (Elettaria cardamomum) възпрепятстват образуването на бактериални биофилми, така че те ще бъдат полезни при създаването на нови антимикробни лекарства. Резултатите са публикувани в списание „Frontiers in Microbiology“.

Бактериалният биофилм е многослойна структура, образувана от микробната общност за защита от агресивна среда, както и от действието на лекарства. Слой от полимери, вградени в клетъчната матрица, служи като "щит" за бактериите. Те осигуряват устойчивостта на микроорганизмите както към антибиотиците, така и към действието на човешката имунна система.

Днес бактериите стават все по-устойчиви на често използваните антибиотици и способността да се образуват биофилми, според учените, играе важна роля в този процес. Търсенето на нови лекарства, които могат да се борят с устойчиви щамове на микроби без риск за организма като цяло, е ключова област във фармакологията, сигурни са учените.

Новото проучване показва, че етеричните масла от зелен кардамон (Elettaria cardamomum) са отлично средство за борба с биофилмите. Учените са установили високия потенциал на биоактивни съединения на базата на това растение в борбата срещу редица бактериални патогени, включително Е.coli, стрептококи, салмонела и други.

"Според Националния здравен институт на САЩ най-малко 80% от инфекциозните заболявания са причинени от бактерии, способни да образуват биофилми.

Етеричното масло от зелен кардамон ще помогне в борбата с устойчиви на множество лекарства микроорганизми: вече в концентрация от 0,125%, той ефективно потиска образуването на биофилми в грам-отрицателни патогени на хора и животни“, каза Михаил Чикиндас, ръководител на Центъра за агробиотехнологии, професор в катедрата по хранителни науки в Държавния университет в Ню Джърси.

Кардамонът се използва в хранително-вкусовата промишленост като функционална добавка, безопасен подобрител на вкуса и консервант. Също така екстрактът от това растение има антиоксидантни свойства, което увеличава стойността му като хранителна добавка.

Учените са уверени, че кардамонът може да се използва при разработването на нови органични лекарства за борба с микроби, устойчиви на множество лекарства.

Съединенията, получени от зеления кардамон, могат също да осигурят алтернатива на химическите консерванти и да помогнат за разработването на продукти с удължен срок на годност, казват авторите на изследването, проведено в сътрудничество с експерти от Китай, САЩ, Пакистан и Ирак.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валидират пощенска марка с лика на Георги Калоянчев

Валидират пощенска марка с лика на великият български актьор Георги Калоянчев. Тя се издава по случай 100-годишнината от рождението на сатирика. Церемонията ще се проведе в Сатиричния театър „Алеко Константинов“, информира БГНЕС. Марката ще валидират директорът на театъра Калин Сърменов и вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. На..

публикувано на 30.09.25 в 09:25
Есен в Морската градина във Варна

Слънчевото време се завръща

През днешния ден ще преобладава слънчево време. След обяд над крайните североизточни райони облачността ще се увеличи и на места там ще превали дъжд. Вятърът ще се ориентира от северозапад и ще е до умерен, в Дунавската равнина и в Горнотракийската низина временно ще се усили, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Максималните..

публикувано на 30.09.25 в 06:35

"Форум", 29.09.25: Историческото постижение за българските волейболисти

Новата седмица е белязано от нов водещ в предаването “Форум”. Тази седмица коментарните срещи водещата Елена Пъневска започна със социоложката Яница Петкова от Социологическа агенция "Мяра". Двете дами обсъдиха заедно различни теми, сред които бяха: Историческо постижение за българите, които спечелиха сребърни медали от световното по волейбол..

публикувано на 29.09.25 в 18:39

Преди началото на академичната година в Нов български университет

Часове преди старта на академичната година в Нов български университет отправяме поглед към студентите там. Каква програма ги очаква за утрешния 30-ти септември, който ще отбележи началото на учебната 2025/2026 и колко студенти ще прекрачат прага на висшето учебно заведение?“ В НБУ изключително много разчитаме на това студенти, преподаватели и..

публикувано на 29.09.25 в 17:45
Нина Николина

Нина Николина с нов сингъл, предстоящ албум и концерти в Пловдив, Бургас и София

Нина Николина бе гост на БНР-Радио София, за да разкаже за своята нова музика – предстоящ албум и сингъла "Огледало" , който вече е факт. "Подготвяме изцяло нов репертоар, който включва нови аранжименти на песни като “Ти“, “Не мога“, “Нека вали“ и освен “Огледало“, която предхожда целия албум, които вече се финализират от изцяло същия..

публикувано на 29.09.25 в 17:06

По-висока премия ще получи победителят в третите годишни награди “Дърводелски“

По-висока парична премия ще получи тази година победителят в третите годишни награди “Дърводелски“. Стипендиантската програма, насочена към студенти по медицина, се организира от Центъра за защита правата в здравеопазването, съвместно с фондация “Жени и Александър Дърводелски“. Както подчертават организаторите - паричните награди са стимул,..

публикувано на 29.09.25 в 16:06

Да научим още нещо за БНР с "Ловци на съкровища"

След кота във Бургас, Варна и Пловдив по нетрадиционен начин бе отбелязана 90-годишнината на БНР, на 11 октомври това ще се случа и в София. Как?  Чрез интерактивно, приключенско преживяване в градска среда, което съчетава елементи на изследване, решаване на загадки, изпълняване на задачи, преминаване на предизвикателства и работа в екип...

публикувано на 29.09.25 в 15:40