Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се страхува от вота на българите в чужбина

Снимка: БГНЕС

Страхува ли се някой от вота на българите в чужбина?
И ако да – кой и защо?

Над тези съществени на обществото въпроси разсъждава в студиото на Радио София Радослав Бимбалов.

Всъщност той вече е разсъждавал над тези въпроси, свързани със съвремието и демокрацията, още преди последните парламентарни избори на 4 април. И от една молба на приятел и сънародник в САЩ идеята прераства в нещо повече, включително и сайт.

Над 300 града по света българите използваха и принтираха материалите от сайта. Но никой от държавата не положи усилия да улесни сънародниците ни да упражнят правото да гласуват, разказа Бимбалов. Наложи се стотици километри да бъдат пропътувани, имаше опашки пред секциите.

По думите от вота в чужбина се страхува политическото статукво в страната ни. Затова и се омаловажава приноса в гласуването на българите зад граница, правят се внушения, които са неверни и обидни. Организацията за вота там беше изключително дело на доброволци.

Катя Костова от Берлин припомни как протече изборния 4 април в Германия, отправи поглед и към предсрочните избори на 11 юли.

Събеседниците бяха единодушни в отхвърлянето на идеята за отнемането на избирателни права на хора по нови критерии, например според платените данъци. Все пак българите в чужбина са „най-големият външен инвеститор“ от години.

Хората, които там искат и гласуват, много се интересуват от настоящето и бъдещето на България, те са активни и милеят за съдбата й. Но в чужбина по-трудно се реализира купен или корпоративен вот.

Чуйте разговора на Радослав Бимбалов и Катя Костова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къща-музей “Димитър Димов”

Историята оживява: Димитър Димов

“Историята оживява” ви разказва за един от големите български умове на XX-и век. Талантлив писател, майстор на пластичните герои и познавач на човешката психология. Все таки, говорим за професор, учен с дълбоки познания в зоологията, физиката, химията и природните науки.  Представяме ви писателя Димитър Димов. Слушаме откъс от интервю с..

публикувано на 25.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Зелено четене

Надежда Динева представя  Националната кампания "Зелено четене": "Кампанията е моя лична кауза, тя достига до повече хора. Срещнах подкрепа от литературни клубове, общини, книжни клубове. Правилните послания ни намират." Подробности от кампанията - в звуковия файл.

публикувано на 25.05.24 в 15:00
Георги Марков и Здравка

Адресите на любовта - Георги Марков

Писателят Георги Марков е женен за първата си съпруга Деспина, негова съседка в Княжево, когато в санаториума за гръдно болни среща Здравка Лекова. Тя е младоженка и е почти уплашена от смазващата самоувереност на този рано побелял мъж. Любовта им е по-силна от общественото мнение. Двамата се развеждат, женят се и заживяват в две стаички в..

публикувано на 25.05.24 в 14:00
С Йоана Алексиева и Стефани Лалева

Горско парти

Фестивал "Боровинкови нощи" на хижа Амбарица - Йоана Алексиева и Стефани Лалева: "Разлика с предния фестивал е, че доброволците оттогава (2014-2019) сме организатори сега. Районът е известен с големите боровинкови масиви. Хижата е една от най-великолепните в района на Троян. Мястото има изключително силна енергия. Хижата спечели награда за най-добри..

обновено на 25.05.24 в 11:34
Стражарите на нашата съвест

София вчера и днес

„София вчера и днес – документалното кино разказва“ - доц.д-р Теодора Стоилова-Дончева: "Събитието е инициатива на списание "Кино", входът е свободен. В 6 вечери показваме специално подбрани документални филми за София от 28 май в Дома на киното - три филма с обща дължина от час и 40. Филмът на Елдора Трайкова от 1992 "Неонови приказки" има много..

публикувано на 25.05.24 в 11:32

За фамилатлонци

На Фамилатлона тази година ще е "време за семейството". Яна Алексиева от Асоциация "Родители" споделя: "Подготовката за големия семеен фестивал отнема време и енергия. На 8 юни в Южния парк на голямата поляна ще се забавляваме. Стана традиция, хората го очакват. Ще има над 40 участника. Толкова хора представят различни игри и каузи. Фамилатлонът..

публикувано на 25.05.24 в 10:36

Да влезеш в историята

На Международното биенале във Венеция с Маги Гигова: "Много е ласкателно за българския павилион - много е посещаван. Миналото срещна бъдещето. Инсталацията ни "Съседите" изследва българския ГуЛаг, според италианските критици. Разтърсващ, въздействащ на всички нива - обоняние, сетивност, осветление. Разказите на оцелелите от българския ГуЛаг е с..

публикувано на 25.05.24 в 10:24