Финската норвежка Синика Лагенланд е позната на слушателите на „Слънчев джаз+“ и стрийм „Дуенде“ с предишните си творби за лейбъла с най-добри звуци след тишината. Сегашният ѝ солов албум се казва „Волфруне“ и не е задължително да си наясно с руническото писмо и немския език, за да си дадеш сметка за какво иде реч.
Композитор, вокал и майстор на традиционния за угро-финските култури струнен инструмент кантеле, Синика продължава своите разходки из северните пейзажи и древните поверия.
Руническият знак за вълк малко или повече наподобява вълчи капан, а в родината на издателите ѝ е сред забранените символи, свързани с нацизма и неонацизма. Но вълкът от корицата на албума ѝ далеч не е озъбено страшилище. Приведеният му поглед обаче, не бива да заблуждава, че става дума за отчаян самотник.
Гласът на Синикa е далеч от крайностите на сами-дивата Сидсел Андерсен (една от „кръстниците“ на предаването заедно с Буге Веселтофт). Кантелето макар и бегло напомня като звучност арфата на друга наша добра познайница, Кристина Плухар и нейният ансамбъл „Арпеджиата“. Не, няма грешка – дори и соло, звучността на Синика понякога доближава тази на цял оркестър, макар и в следващия момент отново да е камерно-интимна.
Ако има нещо общо между нея и толкова различни в тълкуванията си на традиционните ритми музиканти като испанката Ана Алкайде, свирила и във Варна, или африканските братовчеди Балаке Сисоко и Тумани Диабате, за които скоро си говорихме тук, то е в близостта им с природата и отдадеността им на теми, вдъхновени от нея.
Когато им се наслаждаваме, географията няма такова значение – не че не можем със затворени очи да се пренесем далеч на север или в тропика – но уважението, включително и към хищниците не е нещо декларативно или недай Боже, част от обмислена маркетингова стратегия. Този вид музика е поредното доказателство за креативността на духа и върви за ръка със смирението, че далеч не сме венеца на природата.
Синика започва последният за месеца "Слънчев джаз +" - по изключение само в събота след новините в 6 само тук, по радио София.
От 17 декември до 5 януари 2025 г. в Националния дворец на културата ще се проведе 38-ото издание на Новогодишен музикален фестивал. В програмата са включени класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както утвърдени имена, така и млади таланти...
Роклегендите "Guns n’ Roses" обявиха концерта си на стадион "Васил Левски" в София на 21 юли догодина. Датата в българската столица е част от турнето на бандата в Европа и в Близкия изток през 2025-а. Феновете ще могат да изживеят магията на емблематичните химни на Axl Rose, Slash и Duff McKagan . Това събитие е от онези, които обещават да..
Точно на Никулден, 6 декември, в столичната зала "България" ще бъде осъществен един отдавна подготвян творчески проект на Симфоничния оркестър на БНР с гости от Париж - диригентът и флейтист със световна слава Патрик Галоа и неговата партньорка на сцената и в живота - художничката Тийна Осара. Концертът, който следва в афиша на радиосимфониците,..
Оперната прима Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината". Тя беше избрана от слушателите в националната анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Йончева определи наградата като вдъхновение: "Да продължавам напред. Да се боря - не само за моята кариера, но и за..
Генералният директор на БНР Милен Митев връчва статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Сояна Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Соня Йончева е "Музикант на..
Известни са певците, които ще участват на музикалния фестивал "Санремо" 2025. Той ще се проведе по традиция в едноименния град от 11 до 15 февруари и ще се излъчва, както винаги, по първи канал на обществената телевизия РАИ. Известните изпълнители в конкурсната програма са 30. Обяви ги артистичният директор на фестивала Карло Конти, който..
С концерт, посветен на проф. Павел Герджиков, започнаха Ноемврийските музикални дни в Перник. Концертът бе под наслов „На учителя с любов“ и в него участваха преподаватели и студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В памет на именития оперен певец, режисьор и педагог в изложбената зала „Любен Гайдаров” на Художествена..