Финската норвежка Синика Лагенланд е позната на слушателите на „Слънчев джаз+“ и стрийм „Дуенде“ с предишните си творби за лейбъла с най-добри звуци след тишината. Сегашният ѝ солов албум се казва „Волфруне“ и не е задължително да си наясно с руническото писмо и немския език, за да си дадеш сметка за какво иде реч.
Композитор, вокал и майстор на традиционния за угро-финските култури струнен инструмент кантеле, Синика продължава своите разходки из северните пейзажи и древните поверия.
Руническият знак за вълк малко или повече наподобява вълчи капан, а в родината на издателите ѝ е сред забранените символи, свързани с нацизма и неонацизма. Но вълкът от корицата на албума ѝ далеч не е озъбено страшилище. Приведеният му поглед обаче, не бива да заблуждава, че става дума за отчаян самотник.
Гласът на Синикa е далеч от крайностите на сами-дивата Сидсел Андерсен (една от „кръстниците“ на предаването заедно с Буге Веселтофт). Кантелето макар и бегло напомня като звучност арфата на друга наша добра познайница, Кристина Плухар и нейният ансамбъл „Арпеджиата“. Не, няма грешка – дори и соло, звучността на Синика понякога доближава тази на цял оркестър, макар и в следващия момент отново да е камерно-интимна.
Ако има нещо общо между нея и толкова различни в тълкуванията си на традиционните ритми музиканти като испанката Ана Алкайде, свирила и във Варна, или африканските братовчеди Балаке Сисоко и Тумани Диабате, за които скоро си говорихме тук, то е в близостта им с природата и отдадеността им на теми, вдъхновени от нея.
Когато им се наслаждаваме, географията няма такова значение – не че не можем със затворени очи да се пренесем далеч на север или в тропика – но уважението, включително и към хищниците не е нещо декларативно или недай Боже, част от обмислена маркетингова стратегия. Този вид музика е поредното доказателство за креативността на духа и върви за ръка със смирението, че далеч не сме венеца на природата.
Синика започва последният за месеца "Слънчев джаз +" - по изключение само в събота след новините в 6 само тук, по радио София.
На 1 юли от 20.00 ч. на площада пред НДК ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън, който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в партньорство със Столичната община, а входът е свободен. Създаден от един от гениите в историята на джаза – Дюк Елингтън, оркестърът и до днес пази духа на неговата..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера. За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция на..
В ловешкото село Кърпачево тази вечер се открива 11-ото издание на фестивала "Jazz под звездите", който се организира от сдружението "Деветашко плато" и събира изтъкнати български музиканти. Идеята на фестивала е да оживи и популяризира Деветашкото плато и деветте села в нето като интересна и привлекателна туристическа дестинация, поясни..
Българското национално радио проведе ежегодния конкурс за нова българска поп и рок музика "Пролет". Награди бяха раздадени в две категории - "Нова българска музика" и "Евросоник". "Цар Плъх" са на върха в "Пролет"! Награди в конкурса получиха още KOYANGI, Mojo Pin и Me And My Devil Конкурсът "Пролет" е създаден през 1970 г. от редакция..
Приключи гласуването на слушателите на БНР за 12-те песни финалисти в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`25" и вече е ясно кой ще грабне Наградата на публиката . С това приключва последният етап на музикалното състезание, организирано от обществената медия в подкрепа за българската музика. Конкурс на БНР за нова..
Eдин от най-големите италиански рок творци Васко Росси от години насам дава началото на летния концертен сезон в Италия със свое италианско турне. Този път – под надслов "Vasco Live 2025". То е цял месец, от края на май до края на юни. Провежда се двудневно на стадионите в 12 града на Ботуша, от Торино до Месина с финал в Рим. 73-годишният..
Дани Стойкова от Музикалната редакция на БНР представя първия си самостоятелен албум. От другата страна на радиото: Дани Стойкова и музиката В предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" тя сподели: "За пръв път гостувам в "Преди всички". Досега съм била само от другата страна като музикален редактор . Всъщност заглавната..