Когато умът е претоварен, мислите се губят и става трудно да си спомните дори някои прости неща, като например къде сте оставили ключовете, телефона или дали сте изключили ютията.
Причината, поради която не си спомняме, е че съхраняваме много ненужна информация в мозъка и по този начин го натоварваме, така че паметта отслабва. Всичко това може да увеличи риска от болестта на Алцхаймер и да ускори влошаването на състоянието на паметта.
Учените съветват следващия път, когато оставите обект някъде, да създадете ясна карта на това място в главата си. Обърнете внимание на околната среда - дали повърхността, на която сте оставили дадената вещ, е направена от стъкло или дърво, както и какъв цвят е, има ли друг обект наблизо и т.н.
Колкото повече подробности запомните, толкова по-лесно ще намерите обекта по-късно, като по този начин тренирате мозъка си и подобрявате паметта си.
Още един интересен трик - Рут Пропър от Американския университет в Монтклер, казва, че силното стискане на дясната ръка в момента на запаметяване на информация помага тя да се запомни по-добре.
Учените отдават това на факта, че в момента на стискане на ръката се активират областите на мозъка, свързани с паметта. Те обясняват, че стискането на дясната ръка активира лявото полукълбо на мозъка, което отговаря за кодирането на паметта.
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..
Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..
През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..