Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винилови плочи от съвременни музикални артисти

попадат в топ класациите по брой продажби всяка година

Снимка: БГНЕС

Компактдискът се появява на пазара в началото на 80-те години на ХХ век, но поне десетилетие не успява да измести съвсем виниловите грамофонни плочи като носители на музика, обясни пред Радио София Станислав Грозев, създател на „Винил мания“ - най-голямата фейсбук-общност, обединяваща хиляди съмишленици.

Сериозните слушатели винаги предпочитат плочите, защото звукът е по-качествен, а и самото слушане от грамофон е като ритуал – нещо, което хора като мен уважават и харесват.“

Грозев обясни и много любопитни факти от историята на грамофонната плоча, чието производство започва да се развива от началото на ХХ век.

През 1924 г. един авиатор основава фабриката „Симонавия“, която през 30-те години е най-голямата звукозаписна компания на Балканите. В „Модерен театър“ записват джаз, народна музика и т.н. След 1944 г. именно тази фирма е дала базата за основаването на „Балкантон“.

В края на 40-те американска компания започва производството на плочи от винил, който измества шелака, използван дотогава като материал.

Станислав Грозев подчерта, че през последните 10 години именно грамофонните плочи бележат ръст като интерес и производство. Много от световните музикални артисти откликват на търсенето от страна на феновете и издават свои албуми на винил.

Освен това плочите позволяват по-артистичен подход при оформлението и това допълнително доставя удоволствие на почитателите и колекционерите.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова и Александра Илиева със Станислав Грозев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече слънчеви часове ще има преди обяд, за следобед си вземете чадър

Днес преди обяд в по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, над североизточните райони с разкъсана облачност. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в източната половина от страната и планините. Почти без валежи ще бъде в..

публикувано на 25.04.25 в 07:35

"Форум", 24.04.25: Сложната конфигурация в Столичния общински съвет

Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки;  ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора;   Кадровата политика..

публикувано на 24.04.25 в 18:15

София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения

България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..

публикувано на 24.04.25 в 17:35
Мария Брестничка

Няма научни доказателства, че преподаването на религия в училище, ще възпита добродетели у децата

Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние,  от Националната мрежа..

публикувано на 24.04.25 в 16:56
Форумът събра различни мнения за изучаването на предмета

Форум събра различни мнения за изучаването на предмет "Религия" в училищата

Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..

публикувано на 24.04.25 в 16:47

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..

публикувано на 24.04.25 в 16:40

Какво се случва с педиатрите в Пета градска болница?

Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..

публикувано на 24.04.25 в 16:24