Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енчо Господинов: Западът още храни илюзии за Афганистан. Европа не е готова за силна бежанска вълна

Енчо Господинов
Снимка: sbj-bg.eu

От няколко дни светът гледа със свито сърце към случващото се в Афганистан. За няколко дни буквално страната се върна 20 години назад към предишния талибански режим, а иначе няколко стотин години с това, че се прощава категорично с демокрация и базисни човешки права, особено по отношение на жените.

„Предстоят трудни и непредсказуеми събития както в страната, така и около нея. Може би ще има последици за целия свят“, коментира пред Радио София Енчо Господинов - един от нашите най-опитни журналисти и дипломати. Седем години от живота той си е посветил на хуманитарни и дипломатически мисии, бил е и в Афганистан през 1980 г., стига до постовете представител в ООН в Ню Йорк, директор по комуникациите и заместник-генерален секретар на Международния червен кръст.

Афганистан съществува като държава от 1747 г. но много са малко периодите на мирен живот в историята й. В нея живеят 4-5 етнически групи, говорят се две основни езика. Племената враждуват много и по жесток начин помежду си, но когато мине някой през държавата, те се обединяват и бързо го ликвидират, отбеляза Господинов.

Местоположението на страната е в изключително чувствителен географски район.

Там са се водели оспорвани борби между руската и британската империя. Имало е 3 войни на британците и 1 на Русия (1979-1989), а по-късно и американската армия и силите на НАТО затънаха в афганистанското тресавище.

„Предстоят дни за изпитания, неизвестност и тревога. Ще следва дълга и мъчителна игра – психологическа и дипломатическа, между т.нар. демокрации, към които се числи и България, и тази тъкан от различни части на афганското общество“, подчерта анализаторът.

Талибаните ще трябва поне в началото да бъдат по-хрисими, защото ще са им нужни пари, ако решат да правят малко по-модерна държава, каза още Енчо Господинов. Ако започнат смислени преговори между цивилизования свят и Афганистан, може би ще се върнат някои от добрите традиции – жените да бъдат по-уважавани, да им се позволи да се учат, да работят… Това се опита и донякъде постигна съветският режим. Ако това стане, ще бъде по дълъг и мъчителен път, с много пазарлъци. Страната живее в Средновековието. Със сила нищо няма да се постигне бързо. Нужно е много търпение. Афганските лидери са хитри и корумпирани, ще искат да вземат максимално много пари от Запада. Всеки натиск отвън, ще предизвика двоен отпор. Русия научи някои уроци. Китай търпеливо подхожда към Афганистан. Западът обаче като че ли продължава да храни илюзии, допълни още Господинов.

Според него бежанската вълна ще зависи от следващите ходове на талибаните – дали ще тероризират народа. Светът и особено Европа може да се сблъска с такава вълна. Боя се, че в Брюксел нямат представа какво да правят, както и в другите държави. Повечето европейски страни не искат и са готови да приемат още много бежанци от Афганистан“, каза още Енчо Господинов.

С него разговаря Антония Каменичка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00