Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телефонната палата е в добър сграден контекст, но докога ли ще е запорирана

Телефонната палата
Снимка: Ани Петрова

Софийската Телефонна палата е изградена по проект на Станчо Белковски и Борис Йолов. Строежът ѝ започва през 1938-1939 г. и е окончателно завършен едва през 1949 г. Това е първата сграда на телефонна палата, но по-късно такива сгради са построени и в други големи градове на България.

На мястото на днешната ул. „Ген. Гурко“ №4 преди около век е имало девическа гимназия, разказа пред Радио София урбанистът Здравко Петров.

За участие в конкурса са поканени определени архитекти. Белковски печели с това, че видът на сградата много добре се вписвала със съседната – на пощата.От другата страна на ул. „Ген. Гурко“ е трябвало да бъде изградена нова сграда на общината, която се предвиждало да бъде в подобен стил.

Сградата на Телефонната палата (БТК) беше купена през 2017 г. от бизнесмена Васил Божков за 17,3 милиона евро чрез дружеството „НГ Пропърти“. Идеята беше тя да се превърне в мнoгoфyнĸциoнaлнa cгpaдa c излoжбeни плoщи, oфиcи и тexнoлoгични пoмeщeния.

През 2020-а от Дубай Божков съобщи, че върху сградата е наложен запор заради невнесен ДДС „от евентуалните бъдещи приходи от продажба на билети“.

„В такъв случай ощетеното лице следва да се запознае с мотивите и обстоятелствата, заради които е поискат запорът и след това евентуално възбраната да бъде обжалвана“, коментира пред Радио София адвокат Любен Димитров.

Докато няма влязъл в сила ревизионен акт, който да потвърждава такива задължения, по-нататъшни действия няма да се предприемат. В момента са възбранени отделни обекти от сградата, така че ако се наложи, може само части от нея да бъдат продадени и „осребрени“.

В момента Божков не е лишен да я ползва като стопанин, но не може да се разпорежда с нея като собственост.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58