В 13 области на страната, сред които и София, от днес са осигурени безопасни условия за присъствено обучение на учениците от I до IV клас чрез тестване за Covid-19 с щадящи антигенни тестове.
Присъствено ще е обучението в паралелките, в които има минимум 50 процента съгласие на родителите децата им да бъдат тествани и в учебните заведения, в които има достатъчно учители, непедагогически персонал, родители и доброволци, желаещи да тестват децата.
Тестването с щадящите неинвазивни антигенни тестове ще започне в началото на учебния ден. Учениците трябва да са с маски през цялото време с изключение на момента, в който дават слюнка за пробата. Децата не трябва да са яли и пили 30 минути преди тестването.
Резултатите от тестовете ще излизат в рамките на 15-20 минути.
Децата със специални образователни потребности ще се тестват от родителите в домашни условия.
При положителна проба на ученик ще се прави втори тест в лаборатория. Ако той е положителен, паралелката ще се карантинира. Ако е отрицателен, детето се връща в клас и учебният процес продължава.Децата, чиито родители не са дали съгласие за тестване, ще се обучават онлайн - синхронно или асинхронно в зависимост от възможностите на училището.
Всички лица, които ще могат да участват в тестването на децата- медицински специалисти, учители, непедагогически персонал, родители, доброволци, медиатори трябва да са със зелени сертификати или да са тествани за Covid-19.
По данни на просветното министерство 57 на сто от родителите в цялата страна са дали съгласие за тестване на децата им. Най-много са в София - 68 на сто, а най-малко в Монтана - 36 процента.
21 училища в София отлагат тестването за следващите дни.
Заради неизпълнена поръчка от една от фирмите - доставчици на тестове, в 15 области учениците от началния етап ще продължат да учат онлайн. Тестове за тях се очакват идната седмица.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..