Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консумирайте портокалите с мярка и никога на гладно

Снимка: pixabay.com

Портокалите съдържат голям брой микро и макроелементи. Цялата дневна порция от витамин C се съдържа в един средно голям портокал. В някои случаи обаче този плод може да има отрицателно въздействие върху човешкото здраве, споделя диетологът Юлия Половинска.

Тя добавя, че портокалите съдържат флавоноиди - вещества, които регулират растежа на организма и имат антиоксидантно действие. Имат свойството да понижават кръвното налягане.

„Намаляват риска от сърдечносъдови заболявания, укрепват стените на кръвоносните съдове, имат антипиретичен ефект, използват се за лечение на рани и язви, понижават холестерола и помагат за по-дълго запазване на младостта и красотата", казва Половинска.

По думите й обаче, портокалите, както и всички цитрусови плодове, са силен алерген и в много големи количества, могат да предизвикат алергични реакции и дори анафилактичен шок. Освен това, при стомашно-чревни заболявания трябва да се внимава с консумацията им и никога да не се консумират на гладно. 

Юлия Половинска съветва да плакнем устата си след като сме консумирали портокал, тъй като поради наличето на киселинност, може да бъде увреден зъбния емайл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Георгиева

Първа помощ при бебета и деца

“Първите мерки са най-важни особено при животозастрашаващите състояния и инциденти, на които можем да станем свидетели. Реакцията на околните е много важна, защото това предопределя какви ще са след това резултатите”, казва Теодора Георгиева - лектор в Училище по първа помощ на FirstAidbg. По думите ѝ основната разлика при оказване на първа помощ при..

публикувано на 11.04.25 в 15:10

Администрацията на Тръмп е изправена пред ответна реакция на Китай след наложените мита

Поставянето на пауза на някои въведени от американския президент Доналд Тръмп тарифи, първоначално се прие като позитивна новина, но притесненията от неясната посока на Щатите остават. Фокусът в момента е насочен към Китай. В отговор на тарифите на САЩ, Китай наложи от 84 на 125% мита на всички продукти идващи от Щатите, с което търговската..

публикувано на 11.04.25 в 14:38

Два протеста пред сградата на Столичната община

Протест за връщане на читалище в ръцете на гражданите в кв. "Редута“ се проведе пред сградата на Столичната община. Според протестиращите от близо 15 г. в читалище "Отец Паисий 1936“ не се развива културна дейност, а ръководството подава фалшиви документи към район "Слатина“. Според Юлиян Андреев, общественик и жител на района, чийто баща е..

публикувано на 11.04.25 в 12:23

Девет "Златни ябълки" на НМД зреят до 30 май. За кого са?

Националната мрежа за децата (НМД) е отворила поканата за номинации за наградите "Златна ябълка" , които ще се дадат за 15-апоредна година на организации, личности и компании, които чрез работата си са допринесли за подобряване на благосъстоянието на децата и защитата на права им. Инициативата се обединява с кампанията, озаглавена с истината,..

публикувано на 11.04.25 в 11:39

"Витоша на децата" отваря планината за най-малките

Столичният общински съвет ще гласува създаване на инициативата "Витоша на децата", която цели да осигури достъпни и смислени занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Предложението е на общинските съветници Цветелина Заркин, Диян Стаматов и Екатерина Йорданова и цели да изгради у децата устойчива връзка с..

публикувано на 11.04.25 в 10:48
Зарко Клинков

Кметът Зарко Клинков: Мерките за безопасност трябваше да се вземат "вчера"

Наистина безопасността в участъка между бул. "Никола Петков" и м. Черния кос е на едно от най-ниските нива в София – съгласи се пред БНР-Радио София кмета на район "Витоша" арх. Зарко Клинков. " Мерките трябваше да се вземат вчера – каза метафорично той. "Все още липсва осветление, както и ограничители. Срещаме се и с други районни..

публикувано на 11.04.25 в 09:32

Шести протест за безопасно движение в "Княжево"

Жителите на район "Витоша" ще протестират за шести път тази вечер с настояване да се осигури по-голяма безопасност в движението по бул. "Цар Борис III". По тяхна инициатива бяха проведени няколко среща с експерти от Столичната община – Дирекция „Транспорт“, СДВР – Пътна полиция и други. Обсъдени са конкретни стъпки за повишаване..

публикувано на 11.04.25 в 09:12