Мозъкът е пластичен и когато едно дете започне да се пристрастява към телефона и видеоигрите, мозъкът реагира на нашите преживявания и това го променя по такъв начин, че този човек да има нужда от още и още, за да постигне състояние на екстаз, каза в студиото на Радио София клиничният психолог д-р Вилияна Малева.
„При подрастващите и младите хора е по-вероятно да се получи пристрастяване, понеже техните мозъци още не са се оформили и те имат по-малко контрол над импулсите си, за разлика от един 30-40-годишен човек“, добави д-р Малева.
Видеоигрите са културен феномен на 90-те години, тогава започват като нещо ново. Към днешна дата са едно от най-популярните занимания в свободното време, каза дългогодишният представител на ESL за Балканите и създател на Българския Гейминг Маратон Мартин Кадинов.
„Това което човечеството прави най-много в свободното си време, е да играе видеоигри“, обясни Кадинов.
Андриан Любенов, който от малък е запален по видеоигрите се е състезавал професионално на различни гейминг състезания по електронни спортове. Той разказа, че се случвало дори да спят в игралните зали, но е израснал този момент и не му се е отразило в негативна посока.
Видеоигрите могат да имат и положителен аспект - от тях може да се научи нещо, да се забавляваме, но могат да имат и негативно влияние, коментира д-р Вилияна Малева.
„Те могат да служат на някаква функция, да запълват нещо в живота ни, което липсва“, добави тя.
Според нея, обаче, трябва да направим разликата между това да си зависим към видео игри и да се забавляваш с тях, и цитира диагностичните критерии според Световната здравна организация, публикувани през 2018 г. (International Classification of Diseases ICD-11), с които се категоризира геийминг разстройството:
- Нарушен контрол над гейминга;
- Приоритизиране на гейминга пред други дейности до такава степен, че геймингът взема превес над други интересни и всекидневни дейности;
- Продължение или ескалиране на гейминга въпреки наличието на негативни последствия.
За да бъда дадена диагнозата, трябва поведенческата тенденция да е достатъчно тежка/сериозна, за да резонира в значително нарушение в личната, семейна, социална, образователна, или професионална област или други важни области на функционирането и трябва да се наблюдава за поне 12 месеца.
Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..
За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни и Пловдив - 4 август. Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..
Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..