Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко часа на ден те правят зависим към видео игрите?

геймъри и психолог дебатират по темата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мозъкът е пластичен и когато едно дете започне да се пристрастява към телефона и видеоигрите, мозъкът реагира на нашите преживявания и това го променя по такъв начин, че този човек да има нужда от още и още, за да постигне състояние на екстаз, каза в студиото на Радио София клиничният психолог д-р Вилияна Малева.


„При подрастващите и младите хора е по-вероятно да се получи пристрастяване, понеже техните мозъци още не са се оформили и те имат по-малко контрол над импулсите си, за разлика от един 30-40-годишен човек“, добави д-р Малева.


Видеоигрите са културен феномен на 90-те години, тогава започват като нещо ново. Към днешна дата са едно от най-популярните занимания в свободното време, каза дългогодишният представител на ESL за Балканите и създател на Българския Гейминг Маратон Мартин Кадинов.


„Това което човечеството прави най-много в свободното си време, е да играе видеоигри“, обясни Кадинов.


Андриан Любенов, който от малък е запален по видеоигрите се е състезавал професионално на различни гейминг състезания по електронни спортове. Той разказа, че се случвало дори да спят в игралните зали, но е израснал този момент и не му се е отразило в негативна посока.


Видеоигрите могат да имат и положителен аспект - от тях може да се научи нещо, да се забавляваме, но могат да имат и негативно влияние, коментира д-р Вилияна Малева.


„Те могат да служат на някаква функция, да запълват нещо в живота ни, което липсва“, добави тя.


Според нея, обаче, трябва да направим разликата между това да си зависим към видео игри и да се забавляваш с тях, и цитира диагностичните критерии според Световната здравна организация, публикувани през 2018 г. (International Classification of Diseases ICD-11), с които се категоризира геийминг разстройството:


-  Нарушен контрол над гейминга;

-  Приоритизиране на гейминга пред други дейности до такава степен, че геймингът взема превес над други интересни и всекидневни дейности;

-  Продължение или ескалиране на гейминга въпреки наличието на негативни последствия.


За да бъда дадена диагнозата, трябва поведенческата тенденция да е достатъчно тежка/сериозна, за да резонира в значително нарушение в личната, семейна, социална, образователна, или професионална област или други важни области на функционирането и трябва да се наблюдава за поне 12 месеца.


Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънце и разкъсана висока облачност, с температура в София около 8°

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..

публикувано на 25.11.24 в 07:35
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00