Правят ли достатъчно училищните и университетските учебни програми за откликване на необходимостта и създаване на съвременна предприемаческа култура? Това е бил мотивът, с който от Съвета „Предприемачество и стартъп“ (СПС) са организирали кръгла маса, на която са се срещнали университетските програми и преподаватели с хората от реалния бизнес.
Във форума на тема "Създават ли университетите възможности за развитие на женско предприемачество в България?" са участвали бизнесдами и представители на УНСС, ВУЗФ, СУ "Св. Кл. Охридски", както и на други водещи образователни институции, синдикати и представители на бизнеса.
„Като модератор се забавлявах, когато предприемачи казваха, че не се прави достатъчно, а от страна на висшите училища уверяваха, че полагат много усилия и едва ли не произвеждат предприемачи“, отбеляза пред Радио София Виктория Стоянова, един от основателите на СПС.
По думите ѝ истината е по средата. В средното образование вече има въведен предмет по предприемачество, но май това трябва да се изучава още от детската градина.
„Човек трябва да знае как да осъществява идеите си, а не да чака. Предприемачеството не е само да правиш бизнес, това е умението да вземеш нещата в свои ръце, да създаваш успешни продукти, услуги, успешен живот, да водиш, да вдъхновяваш“, подчерта Стоянова.
По думите ѝ полът в бизнеса няма толкова значение, но мъжете са по-фокусирани и целеустремени, а жените повече предпочитат да създават в области, където проявяват емпатия, искат да виждат доволни хора.
По данни на Националния статистически институт делът на жените предприемачи в България се увеличава. В това страната ни е сред водещите в Европа.
60 на сто от жените у нас, обаче, започват свой бизнес със собствени средства, избягвайки кредит.
Виктория Стоянова припомни, че от този петък, 28 януари, започва менторската програма на СПС. Постъпили са около 100 кандидатури, от които са одобрени 40 дами с идеи.
Чуйте повече в разговора на Елена Пъневска.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..