Правят ли достатъчно училищните и университетските учебни програми за откликване на необходимостта и създаване на съвременна предприемаческа култура? Това е бил мотивът, с който от Съвета „Предприемачество и стартъп“ (СПС) са организирали кръгла маса, на която са се срещнали университетските програми и преподаватели с хората от реалния бизнес.
Във форума на тема "Създават ли университетите възможности за развитие на женско предприемачество в България?" са участвали бизнесдами и представители на УНСС, ВУЗФ, СУ "Св. Кл. Охридски", както и на други водещи образователни институции, синдикати и представители на бизнеса.
„Като модератор се забавлявах, когато предприемачи казваха, че не се прави достатъчно, а от страна на висшите училища уверяваха, че полагат много усилия и едва ли не произвеждат предприемачи“, отбеляза пред Радио София Виктория Стоянова, един от основателите на СПС.
По думите ѝ истината е по средата. В средното образование вече има въведен предмет по предприемачество, но май това трябва да се изучава още от детската градина.
„Човек трябва да знае как да осъществява идеите си, а не да чака. Предприемачеството не е само да правиш бизнес, това е умението да вземеш нещата в свои ръце, да създаваш успешни продукти, услуги, успешен живот, да водиш, да вдъхновяваш“, подчерта Стоянова.
По думите ѝ полът в бизнеса няма толкова значение, но мъжете са по-фокусирани и целеустремени, а жените повече предпочитат да създават в области, където проявяват емпатия, искат да виждат доволни хора.
По данни на Националния статистически институт делът на жените предприемачи в България се увеличава. В това страната ни е сред водещите в Европа.
60 на сто от жените у нас, обаче, започват свой бизнес със собствени средства, избягвайки кредит.
Виктория Стоянова припомни, че от този петък, 28 януари, започва менторската програма на СПС. Постъпили са около 100 кандидатури, от които са одобрени 40 дами с идеи.
Чуйте повече в разговора на Елена Пъневска.
От днес до 2 юни 2025 г. Държавен фонд "Земеделие“ отваря приемът по схеми “Училищен плод“ и “Училищно мляко“ за учебната 2025/2026 г. Кандидатите по двете схеми могат да подават заявления за одобрение в областната дирекция на ДФ “Земеделие“, по седалище и адрес на управление на заявителя, лично или чрез упълномощено лице. И през следващата учебна..
На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис I - Михаил - Покръстител на българите. Денят е започнал да се отбелязва още през Средновековието, но няма писмени доказателства за точното начало. Датата 2 май не е случайна, на този ден през 907 година умира цар Борис I Покръстител, един от най-великите български царе. Той е..
През днешния ден ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на места, отново главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и ще прегърми, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от..
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..