Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените в науката

Снимка: Pixabay

11 февруари се отбелязва като Международен ден на жените и момичетата в науката. Обявен е с решение A/RES/70/212 на Общото събрание на ООН от 22 декември 2015 год. Отбелязва се от 2016 г., с цел да насочи общественото внимание към проблема с дискриминацията на жените и момичетата в образованието и професионалното им развитие в науката.


Нина Нанкова, д-р Мария Калапсъзова и Ина Анева са три от отличените дами в конкурса „За жените в науката“ 2021.

Нина Нанкова решава да се занимава с наука, когато попада в Лабораторията по „Теоритична и изчислителна химия.

„Много добре се сработих с колегите и тогава разбрах това, което уча, как мога да го приложа“, каза в студиото на Радио София Нина Нанкова.

Тя разработва проект „Квантово-химичен и докинг анализ на антивирусната активност на екстракт от растението Graptopetalum paraguayense E. Walther към човешки коронавируси“.

Д-р Мария Калапсъзова от дете има интерес към точните науки, но той се задълбочава, когато попада в академичните среди. Занимава се с „Моделиране на структурата и повърхността на слоести оксиди за създаване на по-ефективни, евтини и безопасни електродни материали за натриево-йонни батерии“.

Природата е обект на интерес от дете и за Ина Анева. Тя работи по проект „Лечебните растения - източник на нови молекули-инхибитори на ацетилхолинестеразата в борбата с невродегенеративните заболявания“.

„В детството ми, идеите за мечтаната професия се смениха няколко пъти, но в основата на всички стоеше условието, работата да бъде в полза за живота на хората и да носи добро“, разказа Ина Анева.

Опитите с животни я карат да избере ботаниката и проучването на растенията.

В продължение на две години, всеки ден тя пътува с влак от Благоевград до София и обратно, което заедно с градския транспорт й отнема около 6-7 часа дневно.

„Именно във влака имах възможността да чета много, да пиша, да отмятам задачи и да планирам нови“, каза Ина Анева.

Тя разказа и вдъхновяващата си история, когато една сутрин, тръгвайки в командировка с колегите си, закъснява за влака. Приближавайки се към перона вижда, че влакът тръгва, но започва да го гони, въпреки че изглежда безнадеждно. В един момент обаче влакът спира, тя успява да го догони и да се качи. Оказва се, че машинистът и кондукторът са я видели и са спрели влака.

„Има голяма поука. Човек никога не трябва да се отказва, дори да мисли, че е изпуснал влака, защото някой може да го е забелязал и да му помогне като дръпне ръчната спирачка за малко“, каза Ина Анева.

По думите на дамите, да се занимаваш с наука в обществото ни, не се смята за престижно, както в останалите държави.

„Ние сме единственият вид на тази планета, който е преодолял естествения подбор и това е благодарение на науката и технологиите“, каза Нина Нанкова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Целогодишно приютът за бездомни хора в Перник приема нуждаещи се

Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..

публикувано на 26.11.24 в 16:05

Изложбата "Странни мисли по никое време" ще покаже 30 любопитни и изненадващи творби

В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..

публикувано на 26.11.24 в 15:46

Три центъра за временно настаняване приемат бездомни хора в София

Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..

публикувано на 26.11.24 в 15:14

Отбелязваме Дни на китайската култура и наука в България

През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България . Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни..

публикувано на 26.11.24 в 14:47
Дима Настева и Андриан Асенов

Андриан Асенов: В спектакъла “Русалска нощ” с децата правим една магия

Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд".  “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..

публикувано на 26.11.24 в 11:53

Няколко пернишки квартала са без топлоподаване заради авария

Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин.  Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...

публикувано на 26.11.24 в 11:41

Откритите в Хераклея Синтика статуи са на внуци на римския император Октавиан Август?

Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..

публикувано на 26.11.24 в 10:45