Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените в науката

Снимка: Pixabay

11 февруари се отбелязва като Международен ден на жените и момичетата в науката. Обявен е с решение A/RES/70/212 на Общото събрание на ООН от 22 декември 2015 год. Отбелязва се от 2016 г., с цел да насочи общественото внимание към проблема с дискриминацията на жените и момичетата в образованието и професионалното им развитие в науката.


Нина Нанкова, д-р Мария Калапсъзова и Ина Анева са три от отличените дами в конкурса „За жените в науката“ 2021.

Нина Нанкова решава да се занимава с наука, когато попада в Лабораторията по „Теоритична и изчислителна химия.

„Много добре се сработих с колегите и тогава разбрах това, което уча, как мога да го приложа“, каза в студиото на Радио София Нина Нанкова.

Тя разработва проект „Квантово-химичен и докинг анализ на антивирусната активност на екстракт от растението Graptopetalum paraguayense E. Walther към човешки коронавируси“.

Д-р Мария Калапсъзова от дете има интерес към точните науки, но той се задълбочава, когато попада в академичните среди. Занимава се с „Моделиране на структурата и повърхността на слоести оксиди за създаване на по-ефективни, евтини и безопасни електродни материали за натриево-йонни батерии“.

Природата е обект на интерес от дете и за Ина Анева. Тя работи по проект „Лечебните растения - източник на нови молекули-инхибитори на ацетилхолинестеразата в борбата с невродегенеративните заболявания“.

„В детството ми, идеите за мечтаната професия се смениха няколко пъти, но в основата на всички стоеше условието, работата да бъде в полза за живота на хората и да носи добро“, разказа Ина Анева.

Опитите с животни я карат да избере ботаниката и проучването на растенията.

В продължение на две години, всеки ден тя пътува с влак от Благоевград до София и обратно, което заедно с градския транспорт й отнема около 6-7 часа дневно.

„Именно във влака имах възможността да чета много, да пиша, да отмятам задачи и да планирам нови“, каза Ина Анева.

Тя разказа и вдъхновяващата си история, когато една сутрин, тръгвайки в командировка с колегите си, закъснява за влака. Приближавайки се към перона вижда, че влакът тръгва, но започва да го гони, въпреки че изглежда безнадеждно. В един момент обаче влакът спира, тя успява да го догони и да се качи. Оказва се, че машинистът и кондукторът са я видели и са спрели влака.

„Има голяма поука. Човек никога не трябва да се отказва, дори да мисли, че е изпуснал влака, защото някой може да го е забелязал и да му помогне като дръпне ръчната спирачка за малко“, каза Ина Анева.

По думите на дамите, да се занимаваш с наука в обществото ни, не се смята за престижно, както в останалите държави.

„Ние сме единственият вид на тази планета, който е преодолял естествения подбор и това е благодарение на науката и технологиите“, каза Нина Нанкова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.02.25: Лош стопанин ли е държавата?

В четвъртък водещият на предаването "Форум" Константин Лавсов продължи темата за вдигането на цените на куриерските услуги, които коментира заедно с Елена Дариева и Светослав Живков, който се включи по телефона. Сред останалите теми, които ги провокираха бяха: Български пощи като възможна или невъзможна алтернатива на куриерските услуги у нас;..

публикувано на 20.02.25 в 18:45

Защо е важна кибер хигиената

Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..

публикувано на 20.02.25 в 17:15
Така изглежда паркингът на голяма търговска верига в столицата

Втори бойкот на търговските вериги в страната - до какво ще доведе

Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея.  В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..

публикувано на 20.02.25 в 16:45

Насилието обича мълчанието, а вие?

Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..

публикувано на 20.02.25 в 16:32
Боби Вълчев в Античен театър в Пловдив 2024, където горяха 17 хиляди свещи

Боби Вълчев покани фронтмена на "Earth, Wind & Fire" за концертите си

За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни  и Пловдив - 4 август.   Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:17
Д-р Валери Веселинов

С този бюджет трудно ще работи нормално здравната система

Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..

публикувано на 20.02.25 в 15:35