Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ивайло Копрев: След Covid и енергийната криза, Европа ще влезе в криза на суровините

проф. Ивайло Копрев
Снимка: Радио София

Проф. Ивайло Копрев е ректор на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" в София. Минал е през всички стъпала докато заеме позицията ректор. Завършил е университета през 2000 г.

„Завършвайки университета отидох веднага да работя в една минна компания и там се оказа, че знам много малко. Затова реших, че искам да стана преподавател, да преподавам по начин, по който студентите ще могат да получат този минимум от знания, който веднага да ги вкара в реалния свят“, разказа в студиото на Радио София проф. Ивайло Копрев.

През 2004 г. става докторант и асистент в Минно-геоложкия университет, като през цялото време държи да работи по реални проекти, свързани с бизнеса.

„Успяхме за този период от 25 години, откакто съм започнал като студент до ден днешен, да обърнем тренда и всъщност, когато се каже Минно-геоложки университет – най-точното определение за него е, че това е връзката наука-бизнес-образование“, каза проф. Ивайло Копрев.

По думите му, след Covid пандемията и енергийната криза, Европа ще влезе в криза на суровините.

„Сега е моментът ние да извлечем възможност. България е минна държава на картата на света. Четири от компаниите в България са в топ 10 на света от най-добрите минни компании. Тези компании се управляват от хора, завършили Минно-геоложкия университет“.

Той добави, че основно в тези компании работят български граждани, като само 1% от служителите са чужденци.

Най-желаните специалности в Минно-геоложкия университет са свързани с минерално-суровинната индустрия и геологията, каза ректорът.

Университетът разполага и с три музея – Музей на уникалните кристали, Музей по палеонтология и Музей по геология и минералогия.


Снимка: Минно-геоложки университет

„Когато някой от моите студенти загуби интерес към образованието, аз го вкарвам в музея. Там имаме един къс камък, в който има рубини и под тези рубини има обработени рубини и му казвам „виж сега, приятелю, единият вариант е сега си тръгваш и никога няма да можеш да извлечеш тези рубини и на твоята приятелка никога няма да й подариш истински рубини. Другият вариант е – продължаваш, завършваш университета и тези рубини са част от твоето бъдеще“, разказа проф. Ивайло Копрев.

Той добави, че в Европа има едва четири подобни университета.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50
Белите коси не са повод за отстраняване от работа

Активните хора над 60 г. - спасителен резерв за трудовия пазар на ЕС

Изследване, проведено в Международния ден на възрастовото многообразие, който се отбелязва на 24 септември, сочи, че хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата..

публикувано на 27.09.24 в 17:30

Писателят Боян Тончев: Пиша, за да се свържа със себе си

Сборникът с разкази "Безкраен свършек на света” събира безпристрастно човешки истории, които дават възможност да огледаме самотата си в другия и да вибрираме на една честота, която е отвъд злободневието. “Това, от което ми става приятно,но ме изненадва, е когато ми каже някой, че се е разплакал на мой разказ или по някакъв друг начин е реагирал, защото..

публикувано на 27.09.24 в 16:14
Снимка: Европейска седмица на спорта

Празничната Европейска седмица на спорта ще прелее в #BeActive тур

За десета поредна година в България се провежда инициативата Европейска седмица на спорта , която цели да насърчава както малки, така и големи в мисията за здравословен начин на живот чрез физическа активност. Мотото на програмата тази година е „Бъди активен, остани във форма, мисли зелено“. Броят на градовете, които ще бъдат домакин на..

публикувано на 27.09.24 в 15:49

Сборникът "На живо от София" - с любов и чувство за хумор към проблемите на столицата ни

На 17 септември, издателство "Сиела" обяви излизането на допълненото издание на сборника с разкази "На живо от София" от Александър Шпатов. В обновеното издание (първото е от 2014 г.) са включени нови истории, както и илюстрации към всяка история на художника Дамян Дамянов. “ Най-големият проблем на София е на символно ниво - като започнем от..

публикувано на 27.09.24 в 15:25
Олга Василевска

Как да насърчим детското четене онлайн

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света. “ Подкастът "Нов човек“..

публикувано на 27.09.24 в 15:13