Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Алек Топов: Глаукомата - тихият убиец на зрението

Снимка: Радио София

От 7 до 14 март 2022 г. отбелязваме Световната седмица за превенция на глаукомата, която е под надслов "Светът е ярък - спасете вашето зрение". По този повод се провеждат безплатни консултативни прегледи в Александровска болница и ИСУЛ.

Във връзка с това, в Радио София гостува д-р Алек Топов, началник на отделението по офталмология в Acibadem City Clinic Болница Токуда. Той каза, че всяка година се провежда седмица посветена на борбата с глаукомата, понеже информацията за това заболяване винаги се оказва недостатъчна.

"Глаукомата я наричаме "Тихият убиец на зрението". Защо е така? Защото пациентът не разбира, че има глаукома, ако той не отиде на очен лекар и съответно лекаря не установи това състояние", сподели д-р Топов.

Той добави, че хора на възраст над 40 години трябва веднъж годишно да провеждат профилактични прегледи при очен лекар, понеже има заболявания като глаукома и диабетна ретинопатия, за които те даже и не предполагат.

По думите на д-р Топов, в последните 10 години за лечение на глаукомата има огромен набор от медикаменти, както и че колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре е за пациента. Той добави, че за разлика от предишни години, сега офталмологията разполага с много нови апарати за диагностика.

"В хирургията има изключително много лазери, които навлязоха в лечението на глаукомата. Импланти, които спомагат при крайните фази, когато пациента се наложи ние да го лекуваме хирургично", каза д-р Топов и допълни, че другите методи са на границата между хирургията и медикаментозното лечение.

Той поясни, че това са импланти, които се поставят в окото, и които импланти представляват "депо-препарат" отделящ се дълго време, като по този начин пациентът няма нужда да си слага капки. Има и иновативни техники, които се използват за лекуването на катаракта, като например въвеждането на фемтносекундния лазер в хирургията.

Той извършва първите три стъпки от операцията и това е един вид "роботизирана хирургия" в катарактната хирургия. Освен това, по думите на д-р Топов, друга иновация са видовете импланти или изкуствени лещи.

"Махаме лещата и поставяме имплант, който дава възможност на пациента да вижда добре, както на далечно, така на средно и на близко разстояние", каза д-р Топов. Той допълни, че новите импланти не дават разсейване на светлина както старите, а и при тях има много малко противопоказания.

За иновациите в офталмологията д-р Топов сподели, че се работи върху микрочипове, които да бъдат вграждани в ретината, както и за инжектиране директно под ретината на препарат, който забавя или стопира развитието на пигментния ретинит и други вродени заболявания.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00