Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима е трайна ангажираност за решаването на проблемите на археологическите резервати

Снимка: Кристиян Илиев

Когато говорим за археологическо наследство, сме фокусирани върху 33 резервата в страната, каза в студиото на Радио София проф. Иван Кабаков от Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. По думите му, археологическите резервати се намират в луфтове на институционалната инфраструктура на културното наследство.

„Бидейки изключителна държавна собственост по чл. 18 от Конституцията на Република България, те са изцяло на разпореждане на Министерството на културата, като титуляр на тази собственост. Когато говорим за този статут започва да тежи, тъй като Министерството на културата се намира в София, а пък повечето от обектите са в страната. Те са трайно закрепени там и трябва да получат грижа на място. Обаче на място, грижата е проблем, тъй като е необходимо да има професионална експертиза, която да е разнородна в различни области и тя да е максимално близо до обекта“, каза проф. Иван Кабаков.

По думите му, това е причината правомощията за някои от резерватите да се делигират на общините.

„Общините пробват, виждат, че това не е за тях и ги прехвърлят на музеите, а една част от резерватите не са изобщо в урбанизирана среда. Това е проблемът археологическите резервати да са в едно особено състояние на изоставеност и безстопанственост. Без разнородна експертиза, качествена в различни дейности, които изисква резервата, би трябвало да се измисли модел на управление, който е качествено различен, от това което се случва в момента“, каза проф. Иван Кабаков.

Част от решението на проблема са хората и споделеното разбиране, че има проблем, добави културологът и юрист Мартин Заимов.

Той каза още, че в България има около 1500 национални исторически обекта, а от местно значение са над 20 000.

„Сюжетът трябва добре да бъде разбран от хората, които се занимават с него, а той не е. За да се излезе от тази ситуация, трябва да делигираме на различни хора отговорността да дефинират сюжета и най-вече да приоритизират“, добави Заимов.

Обикновено приоритетите попадат върху археологическите резервати, които са в списъка на ЮНЕСКО, но трябва да бъде добавен и критерий, които да включва степен на застрашеност, каза проф. Иван Кабаков.

По думите му, липсва равновесие между отговорността и резултатите. Необходимо е всяка една от ангажираните институции с даден обект да номинира отговорно лице за самия обект.

Пари за археологическите обекти има, но няма фокус и трайна ангажираност, добави Мартин Заимов.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Net Zero подлез за по-добра градска среда

Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..

публикувано на 17.02.25 в 10:36

За рушащ се подлез в столичния район "Триадица" сигнализират граждани

За рушащ се подлез в район "Триадица“ сигнализираха слушатели на Радио София. В подлеза на бул. "България“ и бул. "Тодор Каблешков“ таванът е силно компрометиран, има ограждение за ограничаване на преминаването от граждани, но то е съборено. "В момента има падащи парчета от облицовката на тавана. Това положение е, може би, от около месец...

публикувано на 17.02.25 в 09:24

Валежите от сняг обхващат цялата страна, на много места ще са значителни

Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..

публикувано на 17.02.25 в 07:35
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03