Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителен концерт "Музиката на Украйна" в помощ на пострадали от войната

Снимка: fb// Софийска филхармония

На 21.03.2022 г. в Зала "България" ще се състои благотворителен концерт "Музиката на Украйна", организиран от Софийската филхармония, който ще е в помощ на пострадалите от войната. За програмата и как ще бъдат насочени средствата от концерта в ефира на Радио София говори Кремена Николова от Софийската филхармония.

Изключителен и емоционален в тези трудни времена, по думите на Николова е концертът, който е иницииран от самите музиканти и вокалните състави, като в програмата са включени обработки на украински народни песни, творби на едни от най-големите украински композитори изпълнени заедно с "Bella Voce" и "Славяни", струнен квартет "Филхармоника", както и пианистът Светлин Христов, а актьорът Даниел Цочев ще прочете стихове от известни украински поети.

"Да, разбира се, трябва да се говори много за страната, трябва да се подхожда много деликатно, но в същото време доколко познаваме ние тяхната култура?", каза Николова и допълни, че музиката на Украйна е изключително красива.

"Това искаме да покажем с този концерт, освен нашата съпричастност и да запознаем българите с една изключително красива музикална култура", каза тя.

"Всичко това ще бъде напълно благотворително, 100% от събраните средства от този концерт ще бъдат дарени на пострадалите от тази война. А с нас се свърза един ситуационен център, който е организиран от украински граждани, които живеят тук в България от доста години", сподели Николова. Тя поясни, че от организацията са предложили в концерта да се включат украински деца, които са дошли тук.

Концертът ще се състои на 21.03.2022 г. в Зала "България" от 19:00 ч.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И в кв. “Левски Г“ вече се борят с презастрояването

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова. 

обновено на 09.04.25 в 09:47
лилав аметист

Великденско изложение в Музея “Земята и хората” показва екзотични минерали

65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..

публикувано на 09.04.25 в 07:55

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54