Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещу пролетната умора: физическа активност, пиене на вода, дихателни упражнения

В планината лесно може да изпълните и трите съвета
Снимка: Ани Петрова

Смяната на сезоните и по-дългият ден влияят на емоционалното и физическото състояние на хората и създават стресови условия за организма. През пролетта много хора се изнервят, бързо се уморяват и се чувстват претоварени, отбелязва ендокринологът Зухра Павлова от Московския държавен университет, публикувайки съвети на страницата си как да се справим с дискомфорта.

В това време на годината денят става по-дълъг, а нощите по-къси и човешкото тяло трябва да се „пренастрои”. Преходът е съпроводен с десинхронизиране на ежедневните ритми. Това стресира организма, а стресът винаги води до нарушаване на хормоналния баланс, с повече кортизол и по-малко серотонин, което ви прави по-стресирани, обяснява д-р Павлова:

„Най-лесният начин да намалите негативното въздействие на емоциите върху организма е да пиете вода. Когато човек пие вода на големи глътки, тя блокира адренокортикотропния хормон (АКТХ), който се произвежда в главата и кара надбъбречните жлези да произвеждат кортизол. Питейната вода блокира синтеза на излишния кортизол.“

Според лекаря физическата активност помага за унищожаването на хормоните на стреса.

„Клетките ни имат митохондрии, а когато мускулната маса работи, те започват да рециклират хормоните на стреса. Добре работещата мускулна маса е такъв шредер, който унищожава хормоните на стреса“, допълва Павлова.

Освен това можете да направите емоционалния фон по-хармоничен с помощта на специални дихателни упражнения: кратко вдишване и бавно издишване. Можете да използвате три дихателни цикъла: на четири направете вдишване, на седем - задържане на дъха, на осем - издишване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50