Смяната на сезоните и по-дългият ден влияят на емоционалното и физическото състояние на хората и създават стресови условия за организма. През пролетта много хора се изнервят, бързо се уморяват и се чувстват претоварени, отбелязва ендокринологът Зухра Павлова от Московския държавен университет, публикувайки съвети на страницата си как да се справим с дискомфорта.
В това време на годината денят става по-дълъг, а нощите по-къси и човешкото тяло трябва да се „пренастрои”. Преходът е съпроводен с десинхронизиране на ежедневните ритми. Това стресира организма, а стресът винаги води до нарушаване на хормоналния баланс, с повече кортизол и по-малко серотонин, което ви прави по-стресирани, обяснява д-р Павлова:
„Най-лесният начин да намалите негативното въздействие на емоциите върху организма е да пиете вода. Когато човек пие вода на големи глътки, тя блокира адренокортикотропния хормон (АКТХ), който се произвежда в главата и кара надбъбречните жлези да произвеждат кортизол. Питейната вода блокира синтеза на излишния кортизол.“
Според лекаря физическата активност помага за унищожаването на хормоните на стреса.
„Клетките ни имат митохондрии, а когато мускулната маса работи, те започват да рециклират хормоните на стреса. Добре работещата мускулна маса е такъв шредер, който унищожава хормоните на стреса“, допълва Павлова.
Освен това можете да направите емоционалния фон по-хармоничен с помощта на специални дихателни упражнения: кратко вдишване и бавно издишване. Можете да използвате три дихателни цикъла: на четири направете вдишване, на седем - задържане на дъха, на осем - издишване.
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...