Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн риалити ще спасява български производители на маслодайна роза

Снимка: SOS Българска роза

„SOS Българска роза” е каузата на третия сезон на първото българско онлайн риалити за приключения, битки и история Maximal Revenge.

Състезанието има за цел да увлече младите хора, да ги привлече към българските символи и традиции, както и да обичат спорта.

Идеята е не само да се състезаваме и да печелим, а и да говорим на важни теми, обясни пред Радио София Димитър Господинов-Гуспа, основател и продуцент на Maximal Bulgaria. И разказа за регламента, както и за участието на олимпийската шампионка Ивет Горанова.

„Свикнали сме да виждаме розата в лога, които представят България, гордеем се с нея, но истината е, че производството ѝ е резултат от един земеделски бранш, който е застрашен в момента, посочи пред Радио София Миряна Георгиева, член на УС на „SOS Българска роза“.

Фактите са красноречиви:

  • От 2018 до 2021 г. цената на 1 кг. цвят роза се е сринала от 3.10 лв. до 1.20-1.60 лв.;
  • От 300 регистрирани розопроизводители в Стрелча през 2021 г. са работили едва половината – около 150;
  • Настоящите изкупни цени под себестойност на продукцията са причина розопроизводителите да губят над 50 стотинки на килограм добив;
  • Огромни масиви първокласни сортове маслодайна роза се изкореняват или изоставят пустеещи.

По думите на Георгиева проблемите са започнало от недалновидна политика от страна на българското правителство. От преди 5-6 години, нас навлизат чужди компании, но те вместо да изкупуват продукция, стават производители, вдигат цената и малки традиционни розоварни започват да фалират. А след отстранената конкуренция, понижават изкупните цени.

През миналата година чрез дарителска кампания са подкрепени над 165 розопроизводители, които са били напът да се откажат. Не бива браншът да страда, розопроизводството трябва да стане печеливш бизнес, каза още Миряна Георгиева.

„Решихме, че заедно можем да представим проблема по-добре. В реалитито участват много популярни лица от други формати през последните години. Важни са посланията. И популярността на хората може да помогне“, отбеляза още Гуспа.

Чуйте още по темата в разговора на Ива Дойчинова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41