Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн риалити ще спасява български производители на маслодайна роза

Снимка: SOS Българска роза

„SOS Българска роза” е каузата на третия сезон на първото българско онлайн риалити за приключения, битки и история Maximal Revenge.

Състезанието има за цел да увлече младите хора, да ги привлече към българските символи и традиции, както и да обичат спорта.

Идеята е не само да се състезаваме и да печелим, а и да говорим на важни теми, обясни пред Радио София Димитър Господинов-Гуспа, основател и продуцент на Maximal Bulgaria. И разказа за регламента, както и за участието на олимпийската шампионка Ивет Горанова.

„Свикнали сме да виждаме розата в лога, които представят България, гордеем се с нея, но истината е, че производството ѝ е резултат от един земеделски бранш, който е застрашен в момента, посочи пред Радио София Миряна Георгиева, член на УС на „SOS Българска роза“.

Фактите са красноречиви:

  • От 2018 до 2021 г. цената на 1 кг. цвят роза се е сринала от 3.10 лв. до 1.20-1.60 лв.;
  • От 300 регистрирани розопроизводители в Стрелча през 2021 г. са работили едва половината – около 150;
  • Настоящите изкупни цени под себестойност на продукцията са причина розопроизводителите да губят над 50 стотинки на килограм добив;
  • Огромни масиви първокласни сортове маслодайна роза се изкореняват или изоставят пустеещи.

По думите на Георгиева проблемите са започнало от недалновидна политика от страна на българското правителство. От преди 5-6 години, нас навлизат чужди компании, но те вместо да изкупуват продукция, стават производители, вдигат цената и малки традиционни розоварни започват да фалират. А след отстранената конкуренция, понижават изкупните цени.

През миналата година чрез дарителска кампания са подкрепени над 165 розопроизводители, които са били напът да се откажат. Не бива браншът да страда, розопроизводството трябва да стане печеливш бизнес, каза още Миряна Георгиева.

„Решихме, че заедно можем да представим проблема по-добре. В реалитито участват много популярни лица от други формати през последните години. Важни са посланията. И популярността на хората може да помогне“, отбеляза още Гуспа.

Чуйте още по темата в разговора на Ива Дойчинова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46