"Това, което показват данните недвусмислено говори за изчерпване на медения месец на тефлоновото покритие, с което се ползваше властта през първите два-три месеца от своя живот", каза в ефира на Радио София Анастас Стефанов от „Тренд“.
По думите му, до голяма степен за това допринасят, както социално-икономическите процеси на поскъпване на живота, така и търканията между изпълнителна власт и президент, оставката на министъра на отбраната, а също и търканията между коалиционни партньори.
"Политическата зима е едно от най-големите предизвикателства за всяко едно управление", коментира Стефанов и допълни, че вече виждаме завишени негативни оценки, както на правителството, така и на парламента и на президента.
Той каза още, че се наблюдава спад при ПП и това води до намаляване на разликата с ГЕРБ, като спадането на едната сила не води до ръст на другата. А по отношение на останалите политически субекти Стефанов сподели, че никой няма интерес от предсрочни парламентарни избори.
"Не виждаме някаква повишена мобилизация и консолидация около някоя от другите политически сили, а напротив, това, което виждаме може би е една добра бойна готовност и добра изходна позиция на "Възраждане"", допълни Стефанов.
По отношение на руската инвазия в Украйна той каза, че това събитие е накарало сериозна част от хората да преосмислят позицията си спрямо Русия и заяви, че:
"Нашето общество е с комплицирано мнение и поради факта, че сме културно и исторически свързани с Русия, и съответно за някои групи от обществото осъждането и вземането на радикална позиция спрямо руската инвазия представлява трудност".
По думите на Стефанов, негативните оценки спрямо властта в Русия са чувствително повишени, но това се определя и от интерпретациите за конфликта, като тук осезаемо присъства интерпретацията за руската вина.
По отношение на оптимизма и песимизма на българина, Стефанов каза, че в началото на годината оптимистите са имали превес, докато след конфликта в Украйна числото на песимистичните оценки се е увеличило, като за това допринася и социално-икономическата среда.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...