Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмата на Полския инстиут в София за месец май

Якуб Кушлик
Снимка: chopinsociety.org

На националния празник на Полша слушателите на Радио София научиха някои от интересните акцентите в програмата на Полския институт в българската столица за месец май.

"Стремим се да представяме на богата програма, която да запознава българите с културата на Полша. Опитваме се да разнообразяваме и да организираме събития от различни области", каза пред Радио София Светла Каранешева от Института.

През месец май културният център е планирал концерт на полския пианист Якуб Кушлик, лауреат на IVнаграда от Шопеновия конкурс през 2021 г. (в програмата - творби на И.Я.Падеревски и Фр. Шопен).

Отново след пандемията се възобновяват месечните концерти на ученици от Музикалното училище в галерията на института.

За любителите на музиката е и рециталът на пианиста Александър Хинчев „Романтика и импресионизъм“ на 28 май (в програмата – творби на Р. Шуман, Фр. Шопен, К. Дебюси и М. Равел). 

На 16 май ще бъде открита експозиция със снимки на 11 творби на известната украинска народна художничка Мария Примаченко. На 27 февруари в резултат на руска атака е опожарен краеведческият музей в Иванков, Украйна, но са спасени творбите на Примаченко (1908-1997, която е представителка на наивистичното изкуство.

Световноизвестния мюзикъл на Агнешка Ошецка "Когато няма апетит за череши" ще се играе от театър "Алма Алтер" на Експерименталната сцена в института на 12 май.

Не са забравени и планинарите. За тях, както всеки месец, е предвидено също събитие. В последния ден на май бегачът и планинар Деян Петков ще разкаже за едно невероятно приключение от изминалата есен - 39-ия SPARTATHLON - 250 км от Атина до Спарта, които успява да пробяга за малко над 29 чáса, второ най-добро българско постижение въобще.

Полската конституция е втората в света след американската и първата в Европа, отбеляза още Каранешева.
На 3 май поляците отбелязват своя национален празник - Деня на Конституцията от 1791 год. Датата е обявена за национален празник през 1918 г., а през годините на комунизма се отбелязва неофициално. От 1990 г. отново се чества като държавен празник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21

НАП може да провери данъкоплатци и по информация от социалните им профили

Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..

публикувано на 31.03.25 в 15:05

На 1 април: Тестват Националната система за ранно предупреждение и оповестяване

На 1 април 2025 г., от 11.00 часа, ще бъде извършено тестване на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в тези области, както и общини в областите Видин, Перник и..

публикувано на 31.03.25 в 13:33