Какви са най-големите предизвикателства пред журналистите и медиите в днешно време? Подготвени ли са те за отразяване на военни конфликти в суматохата от пропагандни атаки и дезинформацията, която идва през различни канали?
Какви са изводите от анализите и дискусиите по време на форума “Практически аспекти на медийната грамотност”, организиран Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на СУ „Св. Климент Охридски“ заедно с Фонд “Научни изследвания” на МОН и на Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО).
Постфактум в Радио София темата коментираха ас. д-р Йордан Карапенчев от ФЖМК, Елена Матеева – изп. директор на БДВО и Екатерина Анчева - директор комуникации в една от големите банки в България.
Новината, че България се изкачва с 21 места в годишния Индекс за свободата на словото на "Репортери без граници" и вече заема 91-во място, не трябва да ни радва, защото методологията за отчет е сменена така, че де факто става дума за различни класации, обърна внимание д-р Карапенчев.
И това място не е за завиждане, преди нас има и латиноамерикански, и африкански държави. Смяната на собствеността на медии, както и новото правителство създават психологическа нагласа у журналистите да се чувстват по-свободни, но нещата не са се променили много.
Това усещане в известна степен се дължи и на бурния политически и обществен живот през последната година и половина, на динамиката, на гражданското участие, включително и през социалните медии, отбеляза Елена Матеева.По думите ѝ, медийната грамотност засяга всеки отделен индивид, както и бизнеса, институциите, различни сектори, затова за нея трябва да се говори и работи всеки ден.
"91-во място не е златна среда. И обществото, и икономиката, финансовият сектор ще се чувстват много по-добре, ще работят много по-ефективно, ако медийната среда предразполага към повече прозрачност, откритост и повече свобода", допълни Екатерина Анчева.
Експертите подчертаха нуждата от информиране от различни източници, проверка на фактите, развиване на критично мислене, отговорност при потребяване на социалните мрежи.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...