5 май е обявен за Световен ден на пулмоналната хипертония през 2012 г. У нас рядкото заболяване засяга близо 500 българи. Един от ключовите симптоми на това заболяване е силният задух, дори при най-обикновени ежедневни задачи, като посиняването на устните и крайниците издава недостига на кислород в човешкия организъм.
Пациентите са зависими от кислородните апарати и от скъпоструваща поддържаща терапия. НЗОК продължава да не финансира кислородните апарати за домашна употреба. Повечето от пациентите в трети и четвърти функционален клас на заболяването се нуждаят от скъпоструваща интравенозна терапия, която също не е достъпна у нас. Това съобщават от "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония".
Днес от 20:00 до 22:00 ч. сградата на Националния дворец на културата в София ще засвети в синьо за седма година, в знак на съпричастност с пациентите, които се борят с тази рядка, нелечима и коварна „болест на сините устни”. Ще бъдат осветени още: Бургас – Мостът в Морската градина; в Русе – сградата на Община Русе и в Хасково – Камбанарията, в близост до монумента „Света Богородица“.
Пулмоналната хипертония оказва негативно влияние върху извършването на ежедневни и рутинни дейности. Може, да бъде предизвикана от някакво болестно състояние (като белодробно или сърдечно заболяване или кръвни тромби) или да се появи без причина. В други случаи причините могат да бъдат вторични, вследствие на друго заболяване. В някои случаи е наследствена, а в други не. Проявява и се в няколко различни форми.
Симптомите на ПХ включват недостиг на въздух и умора, а понякога замаяност и пристъпи на загуба на съзнание. Тези симптоми, могат да се появяват постепенно с времето, което на свой ред, може да доведе до закъснение от страна на пациентите в търсенето на помощ за поставяне на диагноза и лечение. Пациентите намаляват ежедневните си дейности, което води до значително влошаване на качеството им на живот.
Повече от 25 милиона души по света страдат от различни видове пулмонална хипертония.
Още през 1891 пулмоналната артериална хипертония е описана за първи път при проучвания на патологична анатомия, благодарение на немския патолог Ернст фон Ромберг. Световната здравна организация организира през 1973 първата международна конференция за белодробна хипертония в Женева, където е представена първата диагностична класификация.
В десетото юбилейно издание на глобалната кампания през 2022 г. ще се включат над 85 пациентски организации от цял свят.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...