Има пет причини да ядем репички всеки ден, пише турският "En Son Haber", цитирани от БГНЕС.
Наричат ги суперхрана, тъй като са богати на витамини, с ниско калорийно съдържание и много полезни свойства. Те са отличен източник на антиоксиданти като катехини, пирогалол, ванилова киселина и много други фенолни съединения. Основното им предимство е високото съдържание на витамин С, който заедно с антиоксидантите играе важна роля в борбата с оксидативния стрес и увреждането на клетките. Те осигуряват около 30% от дневната норма на укрепващия имунната система витамин С, както и малки количества витамини от група В, калий, калций, желязо и магнезий.
Репичките могат да намалят възпалението, предпазват клетките от причиняващи рак вещества и потискат растежа на раковите клетки. Съединенията в репичките имат и антибактериално действие, включително срещу бактерията Helicobacter pylori, свързана с развитието на стомашни язви и рак.
Съединения в репичките могат да предпазят от развитието на някои видове рак, като рак на гърдата, простата, дебелото черво, черния и белия дроб.
Червеният им цвят се дължи на пигмента антоцианин - мощен антиоксидант, който е много важен за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания и поддържане на здравето на сърцето. Освен това антоцианинът играе и друга важна роля - смята се, че той е ефективен в борбата с рака.
Репичките предпазват и от захарен диабет и подобряват функцията на черния дроб.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..