Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предотвратете появата на мазоли

Снимка: freepik.com

Мазолите могат да показват определени здравословни проблеми, а ако ги подценяваме, могат да доведат дори до сериозни проблеми, предупреждава дерматоложката и козметоложка Татяна Егорова пред в. "Аргументи и факти".

Ако мазолите не се лекуват, те "придобиват" израстък. „Понякога израстъкът има костна плътност и притиска костта, причинявайки болка. Такова образувание не може да бъде оставено без внимание “, уточни специалистката.

Възпаленият калус (новообразувана костна тъкан), може да причини смъртоносен сепсис, предупреди още Егорова. Не е трудно да се разпознае възпалението по външен вид: появяват се зачервяване, подуване, пулсация, понякога се отделя гной.

По-добре е да предотвратите появата на мазоли, отколкото да ги лекувате. Най-добрият начин е да носите удобни обувки. Ако човек знае, че именно тази обувка винаги прави мазоли, тя просто не трябва да се носи.

Лекарката също така посъветва да не се допуска изпотяване на краката и да не се носят недишащи обувки (например маратонки) на бос крак, в противен случай мазолите не могат да бъдат избегнати.

Има хора, на които мазоли се отстраняват няколко пъти в годината. И ако носят висококачествени и удобни обувки, но все още се появяват мазоли, трябва да потърсите помощ от тесни специалисти - остеопати, подолози, ортопеди, изтъкна Егорова.

По думите ѝ, ако се надуе мокър калус, там се е натрупала течност, тогава можете да го пробиете, но първо обработете повърхността на кожата и иглата с дезинфектанти. По-нататък, през малка дупка, течността се отстранява, но кожата не бива да се откъсва. След това третирайте мястото с антиспетик и го запечатайте с лейкопласт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05