До какво може да доведе липсата на един от най-важните минерали – магнезий, който е необходим за правилното функциониране на организма?
Приемът на магнезий е необходим, тъй като той е отговорен за правилното функциониране на мускулите, нервната и сърдечно-съдовата система, пише БГНЕС.
Проучванията показват, че хората, които страдат от мигрена, имат ниски нива на този минерал в тялото. Поради ролята си в производството на невротрансмитери и неврологичната функция, магнезият също причинява главоболие поради неговия дефицит. Този минерал се препоръчва и при менструални болки и главоболие.
Понякога при някои храносмилателни проблеми, има вероятност да имате дефицит на магнезий. Той е от голямо значение за чревната система, защото неутрализира стомашната киселина и позволява по-лесно движение на изпражненията през храносмилателния тракт, като в същото време предотвратява запек.
Дефицитът на този минерал може да причини болка и крампи, които се усещат най-много в долните крайници. Балансира нивото на калций, което също е важно за нормалното функциониране на мускулите, включително и на сърцето.
Тъй като магнезият е отговорен за производството на невротрансмитери в мозъка, той е важен за нормалното функциониране на нервната система. Невротрансмитерите са важни за съня, настроението и лошата им концентрация предизвиква стрес и лошо настроение, раздразнителност. Тъй като магнезият стимулира производството на хормона серотонин, неговият дефицит може да причини депресия.
Безсънието може да бъде повлияно и от недостатъчен прием на магнезий. Той регулира хормоните, които са отговорни за релаксацията, така че техният дефицит ще причини безсъние.
Как да компенсираме магнезия?
Най-доброто решение е да си направите кръвен тест, за да определите нивото му и дали се изисква терапия, а дотогава можете да компенсирате с храненето.
Храните, богати на този минерал са всички зеленолистни зеленчуци, ядки, млечни продукти, черен шоколад, картофи, банани, тиква и др.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..