Природозащитната организация WWF изготви първото по рода си проучване за мащаба на закононарушенията срещу дивата природа в България въз основа на официална информация, получена от ресорните институции. Проучването обхваща закононарушенията срещу дивата природа за периода от 2016 до 2020 г. Контролните органи са регистрирали едва 2 800 пострадали диви животни за 5 години.
Авторите на доклада са Екатерина Войнова - старши експерт "Опазване на видове“ в неправителствената организация и д-р Вихър Георгиев - главен асистент катедра “Европеистика” към Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
"Един от основните изводи, които направихме с колегата е че основно при нас са санкционирани, преследвани, разследвани престъпленията и закононарушенията срещу икономически важни видове, тоест видове, които подлежат на регулиран лов и риболов“, каза Екатерина Войнова.
Близо 60% от досъдебните производства, образувани от прокуратурата, както и 2/3 от всички осъдителните присъди на първа инстанция, всъщност са за незаконен лов и риболов на незастрашени видове.
Експертът каза още, че тези животни, които са световно застрашени видове като мечката, есетрата, дивата коза и видове, които са със значение за световната екосистема, се ползват с "много по-малка практическа защита, не само в законодателството, а и на практика“:
"Изключително трудно се разследват престъпления срещу дивата природа, защото много често ги наричат "престъпления без жертва“. (…) Много голям проблем е приоритизирането на този тип престъпления. Трябва да бъде повдигнато много по-сериозно на вниманието на институциите“.
Екатерина Войнова изтъкна още, че международната търговията с незаконни продукти от дивата природа е четвъртата по големина незаконна дейност в света. По информация на Интерпол тя достига до 23 милиарда долара на година като доходи.
Авторите на доклада предлагат да се изготви единен стандарт за разследване на тези престъпления, за да се водят по-лесно съдебните процедури. Тя казва, че едно от нещата, които спешно трябва да се подобрят, е сътрудничеството между различните институции, които се занимават с нарушения срещу дивата природа.
Друго проучване на WWF сочи, че само за 2020 г. правоприлагащите органи в България са открили 260 съоръжения от типа "кърмаци“ – дълги въжета с куки и тежести, които се поставят на дъното на р. Дунав и се използват за незаконен улов на критично застрашените есетри. Общата им дължина е 23 450 метра.
WWF работи от години за опазване на останалите есетрови популации по Долен Дунав и предупреждава, че каналите за нелегален трафик на диви животни подпомагат и други престъпни дейности като фалшификации, отвличания и пренос на наркотици.
Целия доклад "Закононарушенията срещу дивата природа в България" може да прочетете тук.
Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..
На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..
През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..