Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минералните извори – богатството, за което не се грижим

Снимка: Радио ВИДИН

В Германия се е състоял икономически форум, организиран от Германо-Българската индустриално-търговска камара, като част от посещението на президента Румен Радев в Германия. Повече за форума пред Радио София говори Сийка Кацарова - председател на Българската асоциация за балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.

По думите й, нашата страна е била представена конкретно от здравния туризъм, като той е  една от възможните индустрии, в които България трябва да влага енергия, ресурс и мисъл, ако иска да се позиционира, като качествена дестинация за целогодишен здравен туризъм. Тя сподели, че здравният туризъм във времената на ковид е показал устойчивост, защото освен това той е социален, зелен и в унисон с политиката, която ЕС провежда.

“Хората, пострадали от ковид, или тези, които са осъзнали, че ползвайки средствата на природата в комбинация със съвременните техники и методи за превенция, профилактика и рехабилитация могат да си заздравят имунната система и съответно да прекарат ковид с по-леки форми”, каза Кацарова и добави, че ние сме на второ място в Европа по находища на минерални източници.

Тя сподели, че България трябва да промотира тази възможност, защото нашите минерални води са нашето богатство.

“За съжаление в плана за устойчивост, възстановяване и развитие на страната не видяхме средства, които са за развитие на балнеологията в посока съществуваща инфраструктура. Защото нашата вода изтича в канала. Заделени са средства за проучване, няма лошо, за геотермална вода, но яко ние сме Швейцария с перфектната инфраструктура”, каза Кацарова и даде за пример Унгария, където са дадени 220 млн. евро, по които е заделена над 50% част за саниране и развитие на водещи СПА дестинации.

Минерален извор, с. Царевци

“При нас планът предвижда 363 млн. лв. само за проучване и ползване на водата, като геотермална енергия. Тоест, ние влизаме в енергетиката”, сподели тя и допълни, че например София може да бъде с развита концепция за здравен туризъм.

Тя каза още, че в България профилактиката е сведена до това, 50 хил. души да могат да се възползват от програмата на НОИ за превенция чрез използване на природните ресурси и, че който реши да инвестира в превенцията и профилактиката на населението ще намали разходите за здравеопазване.

По думите на Кацарова, по отношение на инфраструктурата отново трябва държавна политика, защото няма как частниците да инвестират в обща инфраструктура. Освен това тя каза, че яко “България се ребрандира” за нас това е възможност да влезем в по-високия клас туристически дестинации, което ще надгради и съществуващия продукт.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първи път българска художничка спечели Международното виртуално биенале "Интуитив 2025"

За първи път Международното виртуално биенале "Интуитив 2025" присъди голямата награда на български творец. Победител е художничката Лиляна Дворянова с картината си "Едновремие". В състезанието се включиха 158 автори - художници и скулптори от 39 страни от цял свят, които се представиха с близо 450 работи. Подгласници на Лиляна Дворянова са..

публикувано на 09.04.25 в 14:05

Столичният транспорт на протест в понеделник

Служителите на градския транспорт в София излизат на протест. Той ще се проведе в понеделник, 14 април, като ще бъдат блокирани три ключови кръстовища в София, с искане за повишение на заплатите им. След проведени три срещи в Столичната община и 17 събрания с работниците от трите общински транспортни дружества – ръководствата на ФТР "Подкрепа"..

публикувано на 09.04.25 в 13:26
Ралица Николова и Ивелина Гичева

НБУ беше домакин на първата НПО Академия

От 28 до 31 март 2025 г. НБУ беше домакин на НПО Академия, организирана съвместно с НПО “Портал” и фондация The Convo. Събитието събра над 30 студенти от различни специалности, които се включиха в интензивна програма от лекции, дискусии, практическа работа в екип и срещи с експерти от гражданския сектор и отговорния бизнес. “Това, което ни..

публикувано на 09.04.25 в 12:45

Даниел Йорданов: Около 35% от децата до 7-годишна възраст в България са с наднормено тегло

Правилното и здравословно хранене при децата са от изключителна важност, предвид нарастващия проблем със затлъстяването от ранна възраст. В изследване, публикувано в медицинското списание Lancet, близо 60% от възрастните и една трета от децата в света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстяване до 2050 г., ако правителствата не вземат мерки...

публикувано на 09.04.25 в 12:23

Детска градина "Брезичка" в София е за събаряне

34. детска градина "Брезичка", в район "Изгрев", е в много тежко състояние. Преградните стени са с етернит, с азбест, както е строено навремето. "Трябва да се мисли за разрушаването ѝ и изграждане на напълно нова, която ще бъде и по-голяма" - съобщи кметът д-р Делян Георгиев в организираната онлайн среща във Фейсбук, на която директно отговаряше на..

публикувано на 09.04.25 в 12:07
Искрен Пецов обича китарата и микрофона

Искрен Пецов ще зарадва децата в чужбина с песента "Ало, ало слънчице"

Създателят на емблематичната песен "Ало, ало, слънчице!“, която се превърна в истински хит сред децата , Доно Цветков, ще представи своята нова колекция от вълшебни песни , съчетаващи радост, въображение и топлина в компанията на едни от най-изявените български поп-изпълнители. Освен име на новия албум на композитора, "Къде живеят чудесата" е и..

публикувано на 09.04.25 в 11:31

И в кв. “Левски Г“ вече се борят с презастрояването

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова. 

обновено на 09.04.25 в 09:47