При хората, страдащи от безсъние, съществува по-голям риск да развият когнитивни проблеми на по-късен етап от живота си, според ново проучване, проведено във Финландия и включващо 3748 участници.
"Резултатите ни показаха, че симптомите на безсъние, още в трудоспособна възраст, могат да увеличат риска от влошаване на когнитивните способности в пенсионна възраст", обясняват изследователите от Университета в Хелзинки.
Нарушаването на когнитивните способности може да доведеот своя страна до проблеми с паметта, концентрацията и способността за учене, съобщават изследователите - и колкото по-дълго трае безсънието, толкова повече се влошават мозъчните функции с напредването на годините, докато ако симптомите на безсънието отслабнат, когнитивните функции остават по-здрави в по-късна възраст.
Авторите на изследването посочват още, че ако безсънието се открие и лекува на по-ранен етап, това би предотвратило проблеми със здравето на мозъка и развитието на болести като тази на Алцхаймер на по-късен етап от живота, въпреки че изследването не е достатъчно, за да докаже категорично причинно-следствената връзка.
Екипът изтъква, че има много начини да подобрим качеството на съня си, включително да влезем в по-редовен ритъм на сън, да се уверим, че средата за сън е добре управлявана (по отношение на температурата и осветлението), както и да проверим хранителните и питейните си навици (включително консумацията на кафе, например).
Източник: БГНЕС
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..