Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Игрите на 90-те" подготвят изненади за децата по случай 1 юни

Поканата е за столичния парк "Гео Милев"

5
Снимка: @igritena90te
Проектът "Игрите на 90-те" е инициатива, която цели да запознае днешните децата с игрите, с които са израснали техните родители или децата от предишното поколение. Идеята на създателите е малки и пораснали деца да се забавляват заедно навън сред природата.

Организаторите на проекта Зара Лазарова и Сами Догмуш имат мисия да изкарат малчуганите от телефоните, таблетите и дигиталното пространство, да ги запознаят с игри, които са се играли преди дигиталната ера, в която те порастват.

Зара Лазарова споделя, че родителите изпитват трудности с комуникацията с децата си и откъсването им от дигиталната среда. Това е често обсъждана тема от много специалисти, като се подчертава важността от живото общуване и игрите на открито.

"Ние се грижим за безопасността. Нашата концепция е да даваме свобода на децата да играят, подбрали сме доста интересни игри", добави тя.

"Игрите започват с една обща физическа подготовка. Ние ще се постараем децата да разгреят хубаво за да няма травми. Отделно нашите партньори ще раздават с рикша много плодове на децата, за да са заредени с витамини по време на игрите и да не им е тежко", каза Сами Догмуш.

Програмата ще бъде от 10:00 ч. до 14:00 ч. и децата ще играят седем игри, след това ще има награди за тези, които са преминали през всичките игри.

Малчуганите ще могат заедно да играят на федербал, дама, ластик, криеница, дърпане и скачане на въже, пиян морков и шоколад.

"Ние държим да прокламираме неща, които са наистина важни за децата, това са добрата физическа активност и здравословния начин на живот", каза още Зара Лазарова.

Събитието ще се проведе в парк "Гео Милев" и е част от фестивала "В света на изследователите", който организацията "Първите седем" провежда по същото време отново в този парк.

Входът за всички активности е свободен.


По публикацията работи: Ралица Тачева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Облачността постепенно намалява

През деня облачността ще е значителна и на места от северозапад на югоизток ще превали дъжд. Вятърът за кратко ще се ориентира от запад-югозапад и ще е слаб. Минималните температури ще бъдат между 3° и 8°, в София - около 4°. На повече места и повече по количество ще са валежите в Югозападна България, а почти без валежи ще се задържи в североизточните..

публикувано на 28.10.25 в 06:25
Атанас Радев

"Форум", 27.10.25: Общественото напрежение не намира израз в протести, а в междуличностни конфликти

Коментарното предаване на БНР-Радио София започва новата седмица с  политолога Атанас Радев , председател на Националния младежки форум. В рамките на "Форум" той разсъждава върху следните теми: Преформатирането на управлението се отлага  – новата реалност и новото начало във властта. "Влизането през задния вход на ДПС-НН във властта се оказа не..

публикувано на 27.10.25 в 18:35

Показването на нарушители при нерегламентирано сметоизхвърляне също дисциплинира

Темата са чистотата на градовете е сред най-важните в много общини. Напоследък в София сметосъбирането и извозването на боклука предизвика проблеми в почистването на "Люлин" и "Красно село". Особено актуален стана въпросът за разделното сметосъбиране, което може да намали и общинските целеви пари, и труда, и пространството в депата. Сред..

публикувано на 27.10.25 в 17:10
Д-р Александър Симидчиев

Д-р Александър Симидчиев: Няма орган в човешкото тяло, който да не е негативно повлиян от лошия въздух

Според проучване, което проследява 15 хиляди деца в продължение на 8 години, тези, които живеят близо до замърсени градски артерии, изостават с една осма като развитие на белия дроб спрямо връстниците си, които живеят в по-зелени райони. Това каза днес в интервю за Радио София пулмологът д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение..

публикувано на 27.10.25 в 16:08

Филмът "Боряна срещу Гераците" - за Йовков и Елин Пелин извън ученическото клише

За Йовков и Елин Пелин извън ученическото клише разказва новият документален  филм "Боряна срещу Гераците", посветен на един от най-големите интелектуални и литературни скандали от първата половина на ХХ век. “Доста време се занимаваме с филма - може би поне 3 години от първоначалната идея до появата на екрана, но това е нормален период, за да..

публикувано на 27.10.25 в 16:06
Илиян Терзиев

Кадровият проблем в строителството ще се реши с внос, връщане на наши работници и адекватно образование

Между 30 000 и 50 000 строителни работници от България работят в Европа по данни на Камарата на строителите в България (КСБ). Браншовата организация търси начини за намаляване на проблема с кадрите чрез внос, но и като се опита да върне част от нашите сънародници, съобщи пред БНР-Радио София инж. Илиян Терзиев, председател на КСБ :..

публикувано на 27.10.25 в 15:20
Изкуствоведът Боряна Вълчанова

Проф. Веселин Старчев остана верен на себе си, променяйки се

Националната галерия "Квадрат 500" представя "През времето" - ретроспективен поглед към внушителното и многопластово творчество на проф. Валентин Старчев, посветен на 90 години от рождението му. Проф. Валентин Старчев има около 70-годишна активна творческа история, която е преминала през две епохи, участвал е в стотици самостоятелни и общи изложби..

публикувано на 27.10.25 в 14:08