Тя гостува в Радио София за да разкаже повече за тази древна китайска система за самоусъвършенстване, усвояване на бойни умения и оздравителни упражнения. По думите й, интересът й се заражда още когато е била ученичка в осми клас в 18-о СОУ "Уилям Гладстон", където е започнала да учи китайски език.
Д-р Теодосиева сподели, че нейният баща е практикувал дълги години тайдзицюен и от дете има впечатления за това бойно изкуство, като именно това е продиктувало желанието й да изучава китайски език. Освен това каза, че в началото, когато в България изобщо започва да се говори за китайски бойни изкуства това, което ги популяризира са хонгконгските сравнително фантастични филми от 70-те години на миналия век.
"През 80-те години вече започва един плавен обмен на информация, започват да пристигат до нас сведения за тези бойни изкуства, които са доста по-автентични и не толкова фантастични, както изглеждат във филмите. И така, от 80-те насам, вече повече от 40 години в България има хора, които практикуват това бойно изкуство и други източни бойни изкуства", каза авторката.
Тя поясни, че тайдзицюен се заражда в отделни фамилии в Китай, като всяка от тях го е тренирала с цел самозащита от нападатели, което е и една от причините в началото тези бойни изкуства да бъдат тайни. В средата на миналия век започва разпространението му и на Запад, където се разглежда и един друг негов аспект, а именно усъвършенстване на личността и подобряване на здравословното състояние.
"Днес, в много голяма степен тайдзицюен е познат по-скоро като практики за постигане на добро здраве и всъщност този негов ефект започва да бъде доказван през различни научни изследвания", каза д-р Теодосиева. Оказва се, че ефектът на тези практики е реален и може дори в някаква степен да се измери.
Тя поясни, че това е практика за цял живот, но около година е необходима за да се вникне в базовите умения, след което човек да започне да надгражда. Освен това сподели, че самата тя се занимава с това изкуство много години, като в момента го практикува онлайн с нейния учител Ся Чанцан, който живее в Китай и й е изпратил илюстративните снимки в книгата.
Авторката на книгата посочи, че независимо дали човек знае един език много добре, ако не е подготвен в самата сфера може да станат много големи грешки. Тайдзицюен е именно такава сфера със своя специфична лексика, която трябва да се превежда внимателно.
Дълги години преводите са били от руски и английски, изменяли са се много, както и начините на произнасяне, затова и се е получило едно голямо разнообразие на вариантите на превод на едно и също наименование. Най-яркият пример е името на самото бойно изкуство, което дълго време е било познато под името "Тай Чи".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..