Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват институционализирани съдебни центрове по медиация

Пилотните ще бъдат в София, Варна, Пазарджик и Перник

Снимка: bgmediation.com
Все повече хората използват медиацията като инструмент за разрешаване на спорове и за радост все повече правят разлика между "медиация" и "медитация". След приемането на Закона за медиация (2004 г.) понятията се бъркаха, но след първите 20 години картината в България е друга. Все още обаче има хора, на които трябва да се обяснява и показва, че това е методология за решаване на проблем. И това е универсална система, която може да се прилага във всяка сфера на живота, за всякакви проблеми – на работното място, със съседи, в училище и пр.

Решението се взема от двете страни така, че то да е най-доброто за тях.

Това коментира пред Радио София Албена Комитова - адвокат, медиатор и обучител. Тя има дългогодишна практика, председател е на Център за разрешаване на спорове чрез медиация.

Сред предимствата е запазването на отношенията между страните. Второ, има гарантиран резултат. Не на последно място – процедурата е значително по-кратка, отколкото при ангажиране на институции. Страните сами избират колко често и колко пъти да се срещат до вземане на удовлетворяващо решение.

Най-напред в прилагането на медиацията са САЩ, Великобритания, Нидерландия – там има солидна държавна подкрепа, Италия – първа въведе задължителна медиация по някои видове спорове.

Съществен и красноречив факт е, че медиацията влиза в Плана за възстановяване и устойчивост – като част от съдебната реформа.

Необходимо е да се направят промени в българското законодателство, да се въведе задължителна медиация по някои видове спорове, да се открият институционализирани съдебни центрове по медиация.

Пилотните центрове ще бъдат в натоварените съдилища на София, Варна, Пазарджик и Перник, допълни Комитова.

Колкото до София - най-отворени към темата за столичните райони "Лозенец" и "Средец", каза още медиаторът.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва проект "Мама работи“ - в подкрепа на работещите жени-майки

Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..

публикувано на 17.07.25 в 20:13

Какви имоти в София са обявени за нищожни

Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..

публикувано на 17.07.25 в 19:34

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04