Радио София гостува на гр.Рила по повод празника на града Свети Дух. Събеседниците ни помагат да го почувстваме по-добре.
Представянето му започва кметът, г-н Георги Кабзималски:
"Вчера започна селищния събор, той бе възстановен преди 20-ина години. Днес е празникът на художествената самодейност "Рила пее и танцува", с най-дългото хоро. Празникът е създаден заедно с читалището. Имаме добри танцови състави за деца и възрастни, както и и певчески. Т.н. попфолк не присъства.
Трудно и изхабяващо, но и удовлетворяващо е да си 20 години кмет. Хубаво е да знаеш на каква основа стъпваш. Надградили сме доста. Важното е да сме близко до хората. Нямаме приемен ден. Кметът трябва да е като футболен съдия - ако е незабележим, значи нещата вървят нормално.
По образование съм социален работник. Имаме осем социални програми. Създадохме общностен център за деца от 0 до 7 години. Той дава възможности за семейства в неравностойно положение. Осигуряваме подкрепа на деца в неща, където държавата не може да помогне. Програмата е медико-социална. Добрите специалисти не са много.
Имаме основно училище, успяхме да го запазим. Имали сме класове с по 2 деца, сега са над 12-14. Доволни сме децата, които се раждат, да остават тук.
Имаме финансиране за изграждане на общински музей с две експозиции, до година и половина ще го представим. Това е последният етап от дългогодишен труд, в комплекса се включват килийното училище и ремонта на черквата "Св. Архангел Михаил", заедно е изографисвана с Рилския Манастир. Техниките и зографите са едни и същи, доказано е в независима лаборатория в Лондон.
Приключваме и други проекти - трансгранично сътрудничество със Сърбия, корекция на коритото на р. Рилска, ремонт на училището и детската градина, асфалтиране на над 3 км улици. Официалната безработица е ниска, но скритата е двойна. На всеки, който му се работи, има какво."
Марияна Костова - връзки с обществеността на Община Рила - разказва за туристическите маршрути и не само:
"В архитектурния комплекс "Бабинска махала" има 27 възрожденски къщи. Килийното училище е от 1830, имало е до 160 ученика. Църквата "Св. Архангел Михаил" е датирана от 12 век, имаме запазени стенописи от Средновековието. Тя е построена върху земи на Рилския манастир. Може да се каже на шега, че поклонниците на Св. Иван Рилски са основателите на туризма.
Еко пътека "Кръста" е покрай скалата "Кръста", откъдето, според преданието, е минал Св. Иван Рилски. Водопадите "Бохемия" са 11, пътеката е екстремна и е за хора със специална екипировка.
Касапският гювеч е традиционен за неделя - агнешко с много лук, традиционно се отглеждат лозя и се прави вино. В Рила са се запазили доста от обичаите през вековете."
Дафина Гърчева е председател на настоятелството на Народно читалище "Христо Ботев 1898" и е горда с дейността му:
"Още от създаването му, тук са представяни оперети и пиеси. В последните години имаме голям скок в дейността. Водим съставите си в Босна и Херцеговина, Северна Македония и Гърция. Възстановихме традициите около Благовец и Лазаровден по разказите на възрастните. Днешният празник е продължение на "Маюване" до метоха Орлица.
Имаше отлив в четенето, но новата библиотекарка възроди интереса. Имаме клуб "Млад приятел на книгата". Предстои ритуал "Юбилейни сватби".
Стойка Германова е народна певица от Ансамбъл "Пирин" и ръководител на женската вокална група "Рилски звуци":
"Рилските жени са омайващи. Имам поглед върху цялото рилско корито. За тях от едно време се носеше, че са най-накипрени. Съхранена е сплотеността, духът не се е загубил. Моите родители са бежанци от Егейска Македония. Животът на бежанеца не е лек. Майка ми имаше хубав глас, колоратурен сопран. Аз смело пристъпвам към третата възраст. Имала съм щастието да бъда в Ансамбъла още от златните му години. Сега имаме младо и талантливо попълнение и това ме прави спокойна."
Асен Колев е ръководител на танцовия състав "Рилски ритми":
"От ранна детска възраст танцувам като децата, които идват сега при мен. Съставът "Рилски ритми" е от основаването на читалището, аз го ръководя в последните 15 години. Първата ни група бе "фолк фитнес", сега имаме 100 участника във всички групи на танцовия състав. Имаме деца, завършили Националното училище за музикално и танцово изкуство."
Последните гости са Вокална група "Рилски звънчета" с худ. ръководител Емилия Начева:
"Имаме много концерти, нямаме фестивал без награда. Пея от много малка. Групата е създадена откакто се пенсионирах."
Ето и тримата солисти, които слушаме:
Мария: "Дядо пее. Пеенето е забавно и увлекателно." Благовеста и Пепи: "Ръкопляскат ни. Искаме да продължим с пеене".
Рила празнува, пее и танцува!
Символичната първа копка на железопътния интермодален терминал във Волуяк направи министърът на транспорта Гроздан Караджов. Проектът трябва да заработи с пълен капацитет следващата година, когато, според Караджов, Волуяк ще се превърне в основен логистичен възел. Интермодалният терминал се финансира по Механизма за свързване на Европа, като по..
Днес преди обяд в по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, над североизточните райони с разкъсана облачност. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в източната половина от страната и планините. Почти без валежи ще бъде в..
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..