Радио София гостува на гр.Рила по повод празника на града Свети Дух. Събеседниците ни помагат да го почувстваме по-добре.
Представянето му започва кметът, г-н Георги Кабзималски:
"Вчера започна селищния събор, той бе възстановен преди 20-ина години. Днес е празникът на художествената самодейност "Рила пее и танцува", с най-дългото хоро. Празникът е създаден заедно с читалището. Имаме добри танцови състави за деца и възрастни, както и и певчески. Т.н. попфолк не присъства.
Трудно и изхабяващо, но и удовлетворяващо е да си 20 години кмет. Хубаво е да знаеш на каква основа стъпваш. Надградили сме доста. Важното е да сме близко до хората. Нямаме приемен ден. Кметът трябва да е като футболен съдия - ако е незабележим, значи нещата вървят нормално.
По образование съм социален работник. Имаме осем социални програми. Създадохме общностен център за деца от 0 до 7 години. Той дава възможности за семейства в неравностойно положение. Осигуряваме подкрепа на деца в неща, където държавата не може да помогне. Програмата е медико-социална. Добрите специалисти не са много.
Имаме основно училище, успяхме да го запазим. Имали сме класове с по 2 деца, сега са над 12-14. Доволни сме децата, които се раждат, да остават тук.
Имаме финансиране за изграждане на общински музей с две експозиции, до година и половина ще го представим. Това е последният етап от дългогодишен труд, в комплекса се включват килийното училище и ремонта на черквата "Св. Архангел Михаил", заедно е изографисвана с Рилския Манастир. Техниките и зографите са едни и същи, доказано е в независима лаборатория в Лондон.
Приключваме и други проекти - трансгранично сътрудничество със Сърбия, корекция на коритото на р. Рилска, ремонт на училището и детската градина, асфалтиране на над 3 км улици. Официалната безработица е ниска, но скритата е двойна. На всеки, който му се работи, има какво."
Марияна Костова - връзки с обществеността на Община Рила - разказва за туристическите маршрути и не само:
"В архитектурния комплекс "Бабинска махала" има 27 възрожденски къщи. Килийното училище е от 1830, имало е до 160 ученика. Църквата "Св. Архангел Михаил" е датирана от 12 век, имаме запазени стенописи от Средновековието. Тя е построена върху земи на Рилския манастир. Може да се каже на шега, че поклонниците на Св. Иван Рилски са основателите на туризма.
Еко пътека "Кръста" е покрай скалата "Кръста", откъдето, според преданието, е минал Св. Иван Рилски. Водопадите "Бохемия" са 11, пътеката е екстремна и е за хора със специална екипировка.
Касапският гювеч е традиционен за неделя - агнешко с много лук, традиционно се отглеждат лозя и се прави вино. В Рила са се запазили доста от обичаите през вековете."
Дафина Гърчева е председател на настоятелството на Народно читалище "Христо Ботев 1898" и е горда с дейността му:
"Още от създаването му, тук са представяни оперети и пиеси. В последните години имаме голям скок в дейността. Водим съставите си в Босна и Херцеговина, Северна Македония и Гърция. Възстановихме традициите около Благовец и Лазаровден по разказите на възрастните. Днешният празник е продължение на "Маюване" до метоха Орлица.
Имаше отлив в четенето, но новата библиотекарка възроди интереса. Имаме клуб "Млад приятел на книгата". Предстои ритуал "Юбилейни сватби".
Стойка Германова е народна певица от Ансамбъл "Пирин" и ръководител на женската вокална група "Рилски звуци":
"Рилските жени са омайващи. Имам поглед върху цялото рилско корито. За тях от едно време се носеше, че са най-накипрени. Съхранена е сплотеността, духът не се е загубил. Моите родители са бежанци от Егейска Македония. Животът на бежанеца не е лек. Майка ми имаше хубав глас, колоратурен сопран. Аз смело пристъпвам към третата възраст. Имала съм щастието да бъда в Ансамбъла още от златните му години. Сега имаме младо и талантливо попълнение и това ме прави спокойна."
Асен Колев е ръководител на танцовия състав "Рилски ритми":
"От ранна детска възраст танцувам като децата, които идват сега при мен. Съставът "Рилски ритми" е от основаването на читалището, аз го ръководя в последните 15 години. Първата ни група бе "фолк фитнес", сега имаме 100 участника във всички групи на танцовия състав. Имаме деца, завършили Националното училище за музикално и танцово изкуство."
Последните гости са Вокална група "Рилски звънчета" с худ. ръководител Емилия Начева:
"Имаме много концерти, нямаме фестивал без награда. Пея от много малка. Групата е създадена откакто се пенсионирах."
Ето и тримата солисти, които слушаме:
Мария: "Дядо пее. Пеенето е забавно и увлекателно." Благовеста и Пепи: "Ръкопляскат ни. Искаме да продължим с пеене".
Рила празнува, пее и танцува!
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..