Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасни ли са новите ГМО продукти?

Снимка: Сдружение „За Земята“

Ивайло Попов от НПО "За Земята" говори по темата какви нови ГМО продукти заливат пазара и с какво те са опасни. По думите му, новите ГМО продукти наричани от индустрията "нови техники за отглеждане" са такива, при които не се използва модификация а редакция.

"Към момента не мога да кажа, че има заливане на пазарите все-още, но първите такива комерсиално отглеждани продукти се появиха особено в Северна Америка и вече някои видове се отглеждат с новите технологии. Проблемът, който виждаме е, че има силен натиск европейското законодателство да бъде отслабено и да не се минават строгите правила за безопасност, както и да бъдат фиксирани тези продукти. Затова говорим за опасност от нахлуване на пазара без потребителят да знае за тях", коментира Попов.

Той посочи, че страните от ЕС провеждат тестове за изследване на ГМО, но към момента няма нужните тестове за новите генетично редактирани продукти.

"И това е едно от исканията ни, вместо ЕК да влага толкова усилия в премахване на разрешителните и облекчаване на големия бизнес с ГМО, да се инвестира време и усилия в разработването на такива тестове", каза Попов.

Относно това дали вредят тези продукти той каза, че на пазара в страните от ЕС почти няма случаи, в които да присъства ГМО по простата причина, че това трябва да бъде отбелязано на етикета, а потребителите не желаят да консумират генно модифицирани продукти. Освен това сподели, че преди двадесет години в България е имало случаи на продажба на продукти ГМО, които не са били етикетирани, но в момента това е изключително рядко.

Попов посъветва потребителите да четат какво пише на продуктите и заяви, че проблемът е, че с новите технологии тече натиск това изискване за етикетирането да отпадне.

"По отношение на това как потребителят да разбере модифицираните продукти, трябва ясно да пише или ГМО, или генетично модифицирано. Ако например е соя – генетично модифицирана соя, ако е царевица - генетично модифицирана царевица. Абсолютно ясно е. Да не се бърка с "модифицирано нишесте" например. Това не означава генетично модифицирано нишесте", заяви Попов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41