Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История, дизайн и спорт събрани в изложба

Снимка: Радио София

Ерина Боянова говори пред Радио София за изложбата си "Визия за дипломация" в галерия "Мисията" към Държавния културен институт към Министъра на външните работи.

"Визия за дипломация" е един доста дългосрочен проект, който почива първоначално на вербална стратегия, която трябваше да изработя по проект финансиран по линията на Юнеско за Министерство на младежта и спорта и Музея на спорта", сподели Боянова и поясни, че тя е трябвало да създаде графичните елементи за новата концепция за осъвременяването на Музея на спорта.


"Разсъждавайки за самата изложба и за визуалната комуникация, тя всъщност представя система за визуалната комуникация. Такива системи трябва да бъдат толерантни и етични към посетителя. Тяхната основна задача е да организират, да функционират за посетителя, да го ориентират правилно, но с един доста галантен привкус, да могат да се отнасят толерантно и дипломатично към него. За това, заглавието " Визия за дипломация" наистина е пресечна точка между всички тези неща", каза Боянова.

Тя добави, че идеята е била как тези дигитални елементи да бъдат визуализирани, а под процес на дигитализация в музеите се разбира нещо изключително сложно и дългосрочно. За да могат фондовете да бъдат запазени от форсмажорни обстоятелства и да бъдат достъпни за публиката.

"Влизайки в музея реших да организирам пространството за да може визуалната комуникация да бъде по-ясна. И от тази гледна точка, там мисля, че имаше над 50 спорта, в които българите са постигали какви ли не международни и световни успехи на изключително високо ниво. Тези спортове аз ги организирах в 18 групи, а на тези групи, подхождайки семиотично им дадох цветове. Изработих специален знак за анотациите в музея и по този начин витрините, които понякога съдържат по два, понякога и по три спорта, посетителите могат лесно да се ориентират и по цветовете кой експонат към коя група спортове принадлежи", заяви Боянова.

Тя сподели, че в изложбата е представила и два плаката за Музея на спорта, единия за неговата 60-та годишнина, а другия посветен на неговата дигитализация. Има и втора серия от плакати, които са посветени на Юнеско.


"Ако трябва да обобщим целия проект, той се концентрира до кръга. Защото всъщност медалът е кръгъл, тоест постижението, подготовката е циклична - ние започваме, стигаме до някъде, стигаме апогея, след това се връщаме към началото, олимпийският цикъл е четири годишен и много други неща. Така, че кръгът е в основата на цялата визуална комуникация, на целия графичен дизайн", каза Боянова.

Изложбата ще продължи до 12 юли 2022 г.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде са ромите от съборените постройки на гетото в "Захарна фабрика"?

В предаването "Ритъмът на столицата" отново е на фокус казусът "Захарна Фабрика". Разговаряме с Надежда Цекулова от Българския хелзински комитет (БХК), който вследствие на подадена жалба към Европейския съд по правата (ЕСПЧ) на човека е процесуален представител на над 120 жалбоподаватели.  "Ние представляваме хората, чиито домове бяха разрушени, в..

публикувано на 19.09.25 в 19:30
Христо Панчугов

"Форум", 19.09.25: Защо щъкат политически формации на ръба на оцеляването?

В края на седмицата събитията не само от нея коментира  политологът Христо Панчугов . Според него: И след вота на недоверие, и след блокажът пред парламента вчера, държавата с главно "Д" е същата. Имаше опит да се преформатира разговорът. Една част от българската политика, която е претендирала да носи смисъл и разум, слезе и се принизи до..

публикувано на 19.09.25 в 18:40

Площад "Славейков" - трибуна на посланията от изложбата "Толерантност"

Изложба с плакати, озаглавена “Толерантност“ и съставена от Мирко Илич, е подредена на пл. “Славейков“ в София. Изложбата е посветена на Празника на София и поставя начало на програмата, съпътстваща предстоящото през декември 11-о Международно триенале на сценичния плакат. Българското участие в селекцията е представено от плаката на Люба Томова –..

публикувано на 19.09.25 в 17:51
Визуалният артист Николай Иванов

Анимацията дава неограничени възможности за експеримент

На 23.09 от 18.00 часа в галерия Lobster, част от креативното пространство L44, ще бъде открита изложбата "Повтори" на артиста Кели Анна. “Повтори" е изложба, която разглежда повторението катo творчески инструмент и начина, по който Кели възприема света. Чрез повторението се появяват нови ритми, отварящи пространство за открития. Оформен от нейния..

публикувано на 19.09.25 в 17:04
Вяра Николова, Тодора Радева, Йоанна Елми

За силата на думите дни преди "Нощта на литературата"

“Вярваме в литературата и в това, което тя може чрез разказването на истории да достигне до хората, да промени тяхното мислене и да направи хората повече хора. Да ги накара да мислят по начин, който е повече вид съпротива към ИИ, изкуствени ценности, пропаганди, фалшиви новини. Освен това, специално за мен, и хората, които обичат да четат литература, е и..

публикувано на 19.09.25 в 16:31

Спирането на тв шоуто на Джими Кимъл – отзвук и притеснения за цензура

Отзвукът от спирането на комедийното шоу на Джими Кимъл продължава да отеква. С това и дебатът за свободата на словото излезе на предна линия в Съединените щати. Предаването на Кимъл по телевизия ABC бе спряно тази седмица без официален мотив за стъпката. Водещият бе свален от екран след негов монолог, в който той свърза заподозреният за..

публикувано на 19.09.25 в 16:10

От СОС очакват много отговори от "Топлофикация София"

"Топлофикация София" планира да остави без топла вода и парно жителите на квартал "Дружба 2" в следващите три месеца (от началото на октомври до края на декември). Поетапно ще се спира топлоподаването в отделните части на квартала – втора, трета, четвърта и пета. Омбудсманът Велислава Делчева сезира Комисията по енергетика в Народното..

публикувано на 19.09.25 в 15:22