Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 26 юни започва почистване на парк "Княжевската гора"

Снимка: fb/КняжевецЪ

Започва почистването на канавките в парк "Княжевската борова гора". Отводнителните канавки по протежение на туристическата пътека над Бар "Шишарка" са се затлачили с времето, което  налага те да бъдат почистени. За да се минимизират щетите върху самата туристическа пътека при по-дъждовно време е важно канавките да бъдат проходими.

Инициативата е на активните граждани на квартала, но всеки който иска да помогне може да се включи. Любо Стефанов от ФБ групата "КняжевецЪ" и арх. Мирослав Кръстев разказаха пред Радио София повече подробности за инициативата.


Те коментираха разрухата на Спиртната фабрика в кв. "Княжево" и това, че имотът е оставен в състояние на саморазруха, в което е невъзможно тя да бъде възстановена, както и това, че тя е характерна за идентичността на квартала, тъй като той е индустриален. Освен това, по думите им в световен мащаб подобни здания стават младежки центрове, или биват превръщани в нещо друго, каквито политики при нас липсват.

Стефанов изтъкна, че фабриката, която ще бъде съборена е построена по царско време и е достроена по време на социализма. Освен това каза, че инвеститорът закупил мястото им е позволил да снимат, а снимките целят сградата да бъде запазена архивно.

"Пуснаха ни, снимахме, дори ни разрешиха да запазим някои дребни предмети оттам. Имаме си една мечта, да направим музей в Княжево", сподели Стефанов. Относно инициативата по почистване на парк "Княжеска борова гора", той каза, че канавките, които са затлачени не са към Природен парк "Витоша", а са към Район "Витоша", съвместно с който ще бъде предприето почистването. То ще стартира на 26 юни 2022 г. от 9:30 ч., като сборният пункт ще е пред бар "Шишарка".

 "Просто ще ги почистим и това, което им е нужно на хората е едно добро настроение и желание за работа. Ще осигурим инструментите заедно с Район "Витоша". Ако имат техни, могат да ги вземат, разбира се, заедно с ръкавици", поясни Стефанов.

Той допълни, че подобни активности са нужни и ги има в много квартали, но на някои места са блокирани от районната администрация, което е много сериозен проблем. "Това, което ние можем да направим е да бъдем отговорни, да търсим отговорите на нещата, да не си заравяме главите в пясъка, и когато има проблем да говорим за него", каза той.

Относно Княжевската баня, която е най-старата в София Стефанов сподели, че политиката към всички бани е, те да не работят и да стоят затворени. Арх. Мирослав Кръстев допълни, че един от световно най-уважаваните японски архитекти заедно със своя представител са казали, че София има най-невероятната визитна картичка с 49 минерални извора.  

"Две са добре поддържаните, които функционират – едната е в Панчарево, другата е в гр. Банкя", посочи арх. Кръстев. Той отбеляза, че банята в кв. "Княжево" не е помпозна, но като ансамбъл с извора и с вътрешната си архитектура тя е магическо пространство, което влияе с това, което я е формирало.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00