Тя обхваща няколко аспекта: Желанието да имаме деца – кога се появява то, дали е вследствие на натиск – да имаме деца и какво следва ако решим, че не бихме искали да имаме деца?
„В България очакванията са, че всички трябва да искаме да имаме деца. И ако може да са две, момче и момиче. Но повечето хора не си задават въпроса: Защо искам да имам деца? Защото моите родители го очакват, защото обществото го очаква, или защото аз имам какво да дам на тези деца, знам защо ги искам – не за да запълнят празнота в моя живот, а защото искам да допринеса за отглеждането и изграждането на свободни личности.“, посочи Ева Кулева.
По думите й, би било добре да изследваме вътрешните си подбуди, дали те са първосигнални, искаме просто така, без да сме се замисляли, или пък е дълбока вътрешна потребност.
Ако връзката ни не върви, огромна заблуда е да мислим, че детето ще ни сплоти. Добре е да помним, че да, детето създава много радост, но и огромни предизвикателства за едни млади родители.
Преди да решите да имате деца, поработете върху вашите отношения, ако там нещата не са наред, съветва Love coach-ът. Според нея, проблемите ще се задълбочат, ако ние натоварваме децата с всичките си грижи и гледаме на тях като на спасители. Децата дори стават терапевти на родителите си след време, обясни Кулева.
Какви стъпки можем да предприемем, за да не продължим начина на мислене на нашите родители, които едва ли не оказват натиск спрямо нас да имаме деца?
Експертът съветва: Като начало помислете – как бихте се чувствали, ако решите да нямате деца, а да посветите времето и енергията си на други неща.
Опишете на хартия визията си за такъв живот.
И другия вариант– опишете визията си, как би изглеждал нашият живот с деца. Прочетете визиите си и преценете как се чувствате.
Не бива жената да се чувства длъжна да стане майка, защото “трябва”, защото я гледат накриво, или да мисли, че това е единствената й реализация.Такива схващания са отживелица, обясни Кулева.
“Жени, не се чувствайте длъжи да ставате майки, а помислете дали искате това и защо.”, каза още тя.
Споделеното родителство – когато двама души решават да отглеждат деца, без да имат помежду си интимна връзка.
“Да бъдем с отворено ссъзнание и да имаме предвид, че и това е възможно”, посочи Кулева.
Не започвайте връзка с единствената идея да имате деца, бе нейният съвет.
Финално в разговора стана дума и за “отпускането” във връзките.
Когато мине време и малките жестове на внимание помежду ни изчезнат.. Какви са причините и какво можем да направим?
Повече за този немаловажен аспект в отношенията, чуйте в звуковия файл.
Целият епизод на "Късното шоу с Димитър Ганев", можете да слушате тук:
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..