Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са правилата за електрическите тротинетки?

Електрическа тротинетка
Снимка: Ани Петрова

Тротинетките са зелен и модерен начин на придвижване, но могат да бъдат и потенциално опасни в градската среда. Българската асоциация за електромобилност излезе със становище във връзка с медийни публикации за случаи на управление на електрически тротинетки в София със скорост, значително превишаваща позволената и на моменти дори доближаваща 100 км/час. Оттам заявяват, че „единици безотговорни водачи могат да компрометират една безопасна форма на транспорт, предпочитана от десетки хиляди граждани“. 

„Негативните случаи са единици, но бързо набират популярност в медиите и в интернет. Затова, макар и малко, виждаме случаи на хора, които не спазват закона“, каза в ефира на Радио София Владислав Стоилов от Българската асоциация за електромобилност.

Оттам припомнят, че при придвижване с електрическа тротинетка е добре винаги да се използва каска, ползвателите на този вид транспорт да се движат по велосипедната инфраструктура, а където такава не съществува – да се движат най в дясно на пътното платно, но само там където максималната разрешена скорост е 50 км/ч. Разрешената скорост за тротинетките е до 25 км/ч.

По статистика на организацията, над 90% от младите хора са слезли от автомобилите и са предпочели електрическа тротинетка, допълни Владислав Стоилов.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Кирков

Симеон Кирков и концерта на Барток в диск за „Forgotten records” във Франция

Българският виолист Симеон Кирков живее и работи в Белгияот 1999 година. Музикалният му път започва от музикалното училище в София, а след казармата, когато е едва първи курс в Музикалната академия, печели конкурс и получава щатно място в Симфоничния оркестър на Българското национално радио: „ Тогава диригент беше Васил Казанджиев, а аз бях..

публикувано на 14.11.25 в 23:33
Борис Колев

"Форум", 14.12.25: Софиянци: Ще паркираме в синя и зелена еврозона?

В края на седмицата и ден след заседанието на Столичния общински съвет, във фокуса на коментарите във "Форум" е едно от решенията, които засягат хиляди хора. КЗП се самосезира заради поскъпването на паркирането в София Водещият на предаването Константин Лавсов разговаря с Борис Колев, член на УС на Асоциацията на собствениците на..

публикувано на 14.11.25 в 18:35

КЗП се самосезира заради поскъпването на паркирането в София

Комисията за защита на потребителите (КЗП) се самосезира и започва проверка по повод предстоящото увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона в София. Комисията изразява становище, че планираните промени попадат под разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ). Плануваните промени на цените в зоните за..

публикувано на 14.11.25 в 17:26
„Понякога получавам писма, които ме карат да се усмихна и ми дават допълнителна мотивация в работата. Едно от тях дойде от 6-годишния Калоян, с рисунка и послание, които казват всичко

Как се готвят столични райони за сметосъбиране без договор и оператор от 1 декември?

От 1 декември т.г. районите "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне" остават без изпълнител за сметосъбиране и почистване . Районните администрации нямат пряка отговорност по тези договори - те се възлагат и контролират изцяло от Столичната община. Независимо от това районните кметове Кристиян Христов, Георги Илиев и Делян Георгиев тази седмица..

публикувано на 14.11.25 в 16:46
Румяна Василева и Анелия Райчева

Скандинавска кино поредица в започващия фестивал "Киномания"

39-ото издание на “Киномания“ през ноември ще представи избрани филми от Скандинавия. Могат да бъдат видяни филм от Дания, Финландия, Норвегия и Швеция. Това е традиция, която датира вече повече от 20 години и е един добър пример за сътрудничеството между страните от Скандинавския север, както в културната, политическата и в много други сфери”, казва..

публикувано на 14.11.25 в 16:45

Права на малки и големи пациенти за превенция и лечение

Забързани в ежедневието, често пропускаме да обърнем внимание на най-ценното, което имаме - здравето . А истината е, че колкото и да развиваме медицината, най-ефективното лечение винаги е едно и също: да хванем проблема навреме или, още по-добре, да не му позволим да се появи . Именно тук влиза ролята на профилактичните прегледи, които..

публикувано на 14.11.25 в 15:48

И демократи, и републиканци искат повече информация по случая Епстийн

Най-дългият шътдаун в американската история приключи тази седмица след като двете камари в конгреса приеха пакет за финансиране на правителството. Спирането на работата на правителството продължи 43 дни доведе до отмяна на полети и удари по помощите за храна на милиони. Тръмп подписа законопроекта за възобновяване на работата на..

публикувано на 14.11.25 в 15:10