Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Plastic Free July" припомня за вредата от използването на пластмаса

Снимка: fb/Plastic Free July

Инициативата "Plastic Free July", която бележи началото на юли без пластмаса стартира официално през 2011 г. в Австралия, но у нас стига чак 2020 г. Тя цели хората да се замислят за вредата от използването на пластмасови изделия. Симона Стилиянова от "Zero Waste Sofia" разказа повече подробности пред Радио София.

"Аз самата от 2017 г. се опитвам не само да премахна пластмасата, но като цяло да намаля отпечатъка си върху околната среда по всякакъв възможен начин. Не съм премахнала пластмасата изцяло, но според мен в настоящата ни система в града е близо до невъзможното", сподели Стилиянова.

По думите й, в България инициативата вече е станала разпознаваема, макар хората, които я подкрепят да са малко, и да наброяват едва няколко хиляди. Тя каза още, че пандемията е върнала нещата назад с използването на еднократни маски и ръкавици, както и пластмасовите прибори и кутии по заведенията, но нещата вече се нормализират.

Тя заяви, че тази година 17 неправителствени организации, блогъри, бизнеси и различни хора се обединяват около идеята за намаляване на пластмасовите отпадъци. Стилиянова покани всички да отворят събитието във фейсбук, където целия месец ще бъдат споделяни различни съвети, препоръки за проблемите и възможните решения на проблема с отпадъците.

На 9 юли 2022 г. в Приморско ще има целодневно събитие "Черно море без пластмаса". То ще протече с дискусии, работилници, игри за деца и кино прожекции. Стилиянова посочи като един от проблемите бутилираната вода и отбеляза, че питейната вода от чешмата е с много добри качества. Освен това сподели, че инициатива на "Софийска вода" насърчава заведенията да предлагат на клиентите вода от чешмата.

Европейска директива забранява употребата на 10 вида пластмасови изделия и включва редица мерки за ограничаване на конкретни продукти. Симона Стилиянова заедно с нейна колежка Божана Загорчева са създали наръчник, който е изцяло базиран на българската наредба на МОСВ, в който са визуализирани всички забранени изделия, алтернативите, новите изисквания за разширена отговорност от страна на производителите и всичко, на което е базирана самата наредба.

Българска фирма е решила проблема с пластмасовите отпадъци като произвежда алтернативи на пластмасовите чашки в екологичен ядлив вариант. Повече подробности за заместителите разказа Николай Атанасов, търговски директор на фирмата. 

Той сподели, че те се произвеждат трудно с оглед на това, което имаме като макроикономически предпоставки и каза:

"Ние сме приели това не толкова като бизнес, колкото като мисия, така че за нас трудностите в този аспект са нещо, което считаме за временно".

По думите му, идеята е претърпяла десетгодишно развитие от първата рецепта за чаша до сегашния продукт, който е само естествени съставки и не съдържа ГМО. Атанасов заяви, че в момента се разработват и бъркалки от същите съставки, където интересното е, че се постига 100% кръгова икономика, като се използва бракът от производството на чашите.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55