"Тези конкретни спешни мерки трябва да ги вземат държавните институции, защото те разполагат с норматива и ресурса. Ние, хората потребителите, шофьорите сме едни изпълнители. Ние просто правим това, което ни се позволява и което ни дават да правим на пътя. Ние не сме по-различни. Всичките тези шофьори, когато отидат в друга държава се държат по различен начин", подчерта инж. Милчев.
Той допълни, че такива инциденти ще продължава да има, защото тези, които създават политиката в безопасността не търсят решенията. Освен това каза, че контролът трябва да бъде съобразен с риска:
"И съобразно този риск да предприемем действия. Да го управляваме и да го намаляваме. Това означава физически контрол, колко и какви са нуждите, това се изчислява, това не е на хрумка и на общи приказки. И за това нещо има цяла методология, цяла наука за управлението на този риск".
Инж. Милчев посочи, че през 2020 г. България е била на последно място в ЕС по пътна безопасност, като сме изпреварени от Гърция, която е по средата в класацията. По думите му, за 10 години Гърция е достигнала средни европейски нива, тъй като е въвела три основни правила - ТОЛ системата, чрез която се събират пари за ремонти на пътищата, "бонус-малус" системата, която не позволява на рискови шофьори да сключат гражданска отговорност, както и много тежка административна и наказателна реформа.
"Търсим българско правителство, което е готово да изпълни нашия план за действие, който още първата година ще намали жертвите с 20%. Ако това не се случи, аз лично ще закрия и ще разформировам целия институт, който вече няколко години се превръща в лидер на пътната безопасност в държавата", подчерта инж. Милчев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..