Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задава ли се нова ковид криза?

Д-р Александър Симидчиев
Снимка: Ани Петрова

Поредната вълна от Covid-19 дойде в разгара на лято 2022 г. Защо се стигна дотам, че тя да се появи? По темата пред Радио София говори д-р Александър Симидчиев, пулмолог и депутат от "Демократична България". По думите му, факторите за новата вълна са два – единият е, че вируса се разпространява по въздушно-капков път, а другият се отнася до поведението на световното население, което кара големи групи хора да се струпват на едно място, или пък да пътуват в чужбина.

"А иначе причината да имаме проблем преобладаващо през зимата, обикновено я свързваме с въздушното замърсяване, а не само и единствено с причинителите. Замърсяването довежда до намаляване на имунната реакция на дихателните пътища и това води до по-висока честота на инфекциите", коментира д-р Симидчиев.

Той отбеляза, че след последния пик на ковид, нивото на заболяването е спаднало до нула, а сегашната нова вълна се дължи на това, че вариантът на вируса е нов и по-заразен. Освен това каза, че не е толкова важно хората да бъдат принудени да спазват мерките, а по-скоро да бъдат запознати и да бъдат убедени в това, какво трябва да се прави.

Според д-р Симидчиев, два са основните механизми, които могат да въздействат на пандемията – носенето на маски (които в зависимост от модела намаляват вероятността на зараза от 20 до 45%), както и ваксинацията.

"Има липса на структурираност на информационната кампания, която да обяснява на хората, че така, както по една случайност вирусът може да е по-лек, така и по същата случайност следващият вариант може да е по-тежък. Тъй като еволюционно вирусът трябва да става по-заразен за да оцелява, няма никакъв еволюционен императив той да бъде по-лек", сподели д-р Симидчиев.

Той посочи, че при наличието на зараза, която е масова се налагат мерки, които да обхващат всички, на ниво общност и общество.

" Би било отговорно поведение да се опитаме да направим всичко, дори с цената на това, че политически резултатите на някои от участниците могат да бъдат по-ниски, но да направим нещо така, щото да не добавяме и политическа нестабилност към цялата останала външна нестабилност от войната, от продоволствената криза, от икономическата и финансовата криза, и сега зараждащата се здравна. Към това да не добавяме и политическа криза", сподели той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартина Табакова (пиано), Атанас Кръстев (виолончело) и Кремена Оксенкруг (цигулка)

Страстна и сърцата музика

Мартина Табакова (пиано), Кремена Оксенкруг (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) за концерта си на Софийски музикални седмици с творби от Гийом Лекьо и Йозеф Йонген. За тазвечершния им концерт и най-близките им планове - в разговора в студиото: "Кремена ни даде идеята да изпълним първи тук Йонген. Живеем време, в което има всичко и е време да..

публикувано на 26.05.24 в 11:57
Росен Захариев - Роко

Да намерим някаква мекост в твърдостта, в която живеем

Росен Захариев - Роко за концертите си с Георги Корназов Free Wind квинтет и за своя проект "Геометрия на тишината": "Когато бях 6 месеца ученик в Бъркли, бидейки вътре в тенджерата, бе достатъчно, за да те изстреля нависоко. Институцията прави и пари, и музиканти, прави връзките между музикантите. Ясно ми е, че това училище е на ниво. След Бъркли и..

публикувано на 26.05.24 в 11:28

Необичайността ме привлича

23 истории в "Улица Рокфелер" - сборник разкази на Диана Игнатова. Тя дълги години работи в Националната библиотека, била е директор на Българския културен център в Париж: "Публикувах основно в пресата, в сайтове. Събирах тези истории и се задълбочавах в интересните детайли. Търсех връзките им с нашата култура. Когато настана пандемията, получих..

публикувано на 26.05.24 в 10:23

Живей с любов

София Симеонова за фотографската изложба на деца "Портрет на живота с любов" - 1 юни, в Клуба на фоторепортера, Ларгото: "Лагерът "Живей с любов" е в с.Смоличано, Кюстендилско. Там децата се учат да живеят в природата и как да творят. 47 кадъра са снимани от техни приятели пред места в Смоличано, които обичат. От години аз се уча от моите родители на..

публикувано на 26.05.24 в 10:05
Къща-музей “Димитър Димов”

Историята оживява: Димитър Димов

“Историята оживява” ви разказва за един от големите български умове на XX-и век. Талантлив писател, майстор на пластичните герои и познавач на човешката психология. Все таки, говорим за професор, учен с дълбоки познания в зоологията, физиката, химията и природните науки.  Представяме ви писателя Димитър Димов. Слушаме откъс от интервю с..

публикувано на 25.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Зелено четене

Надежда Динева представя  Националната кампания "Зелено четене": "Кампанията е моя лична кауза, тя достига до повече хора. Срещнах подкрепа от литературни клубове, общини, книжни клубове. Правилните послания ни намират." Подробности от кампанията - в звуковия файл.

публикувано на 25.05.24 в 15:00
Георги Марков и Здравка

Адресите на любовта - Георги Марков

Писателят Георги Марков е женен за първата си съпруга Деспина, негова съседка в Княжево, когато в санаториума за гръдно болни среща Здравка Лекова. Тя е младоженка и е почти уплашена от смазващата самоувереност на този рано побелял мъж. Любовта им е по-силна от общественото мнение. Двамата се развеждат, женят се и заживяват в две стаички в..

публикувано на 25.05.24 в 14:00